Trampoty kolem popravčí sekery

Moc nechybělo a vůbec jsem se nenarodil. Můj děda byl totiž nacisty odsouzen k trestu smrti v roce 1943 – tedy 5 let před tím, než se narodil můj tata. Jak to nakonec bylo a jak se dědovi povedlo druhou světovou válku přežít po návratu sepsal, ale doba nepřála tomu, aby knížka vyšla. Co jsem slyšel, tak mu bylo řečeno, že by v textu měl více zdůraznit význam komunistického odboje. Můj děda ale byl v odboji  – nikoliv ale komunistickém – a nehodlal si vymýšlet. No a tak se stalo, že knížka nevyšla. 

Až v novém tisíciletí jsme vzali tento text cvakaný na stroji a převedli ho do počítačové podoby. OCR programy jsou sice skvělé, ale ne všemocné, a tak to znamenalo několik mnoho dalších čtení a oprav. Nakonec se to (zejména díky mému tatovi a bratrovi)  ale povedlo a kniha vyšla. Pořád si pamatuji, jak jsem seděl ve vlaku Pendolíno, které se proplétalo tunely u Adamova a s tužkou v ruce se snažil opravovat překlepy v textu o tom, jak můj děda cestoval mnoho hodin z Prahy do Přerova.  Mráz mi po zádech běhá i teď. 

Dnes už nakladatelství neexistuje, náklad rozebraný, a tak jedinou cestou, jak šířit životní příběh mého dědy je tato elektronická kniha. Dole ji nabízíme ke stažení v formátech pro různé čtečky. 

Michal Orlita

Formát MOBI pro Amazon Kindle

Formát EPUB pro jiné čtečky

Formát PDF pro tisk