Trampoty kolem popravčí sekery

Moc nechybělo a vůbec jsem se nenarodil. Můj děda byl totiž nacisty odsouzen k trestu smrti v roce 1943 – tedy 5 let před tím, než se narodil můj tata. Jak to nakonec bylo a jak se dědovi povedlo druhou světovou válku přežít po návratu sepsal, ale doba nepřála tomu, aby knížka vyšla. Co jsem slyšel, tak mu bylo řečeno, že by v textu měl více zdůraznit význam komunistického odboje. Můj děda ale byl v odboji  – nikoliv ale komunistickém – a nehodlal si vymýšlet. No a tak se stalo, že knížka nevyšla. 

Až v novém tisíciletí jsme vzali tento text cvakaný na stroji a převedli ho do počítačové podoby. OCR programy jsou sice skvělé, ale ne všemocné, a tak to znamenalo několik mnoho dalších čtení a oprav. Nakonec se to (zejména díky mému tatovi a bratrovi)  ale povedlo a kniha vyšla. Pořád si pamatuji, jak jsem seděl ve vlaku Pendolíno, které se proplétalo tunely u Adamova a s tužkou v ruce se snažil opravovat překlepy v textu o tom, jak můj děda cestoval mnoho hodin z Prahy do Přerova.  Mráz mi po zádech běhá i teď. 

Dnes už nakladatelství neexistuje, náklad rozebraný, a tak jedinou cestou, jak šířit životní příběh mého dědy je tato elektronická kniha. Dole ji nabízíme ke stažení v formátech pro různé čtečky. 

Michal Orlita

Formát MOBI pro Amazon Kindle

Formát EPUB pro jiné čtečky

Formát PDF pro tisk

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.