Čmelák na poli u Luhačovic

Dostala se mi do ruk sada fotek 1. prototypu Čmeláka někde na poli od Vladimíra Janíka. Začal jsem tedy pátrat, kde by to mohlo být. Z původního dojmu, že by mohlo být někdě Luhačovice-Bojkovice jsem dospěl k přesvědčení, že určitě chtěli zkoušet vzlet a přistání v co největší nadmořské výšce. Našel jsem tedy krásné pole u Mikulčina vrchu, které vypadalo nadějně. Zaletěli jsme si tam, byl jsem tam i po zemi – a nebylo to ono, tak jsem pátral dál po celých Karpatech. Potom jsem v textu o historii Čmeláka našel zmínku o přistáních u Luhačovic a Maršova. Tak jsem pomocí mapy.cz a starých ortomap  začal hledat u Luhačovic. Kromě docela profláknutých https://kontaminace.cenia.cz/ existují taky další na https://archivnimapy.cuzk.cz/uazk/pohledy/archiv.html).

Trošku mě zmátlo, že silnice na hraně kopce již neexistuje (ve výrazné podobě), ale právě na starých mapách jsem ji našel, stejně jako šikmou stezku přes pole, která odpovídala jedné z fotek. Na fotografiích je kromě pilota Vladimíra Vlka také jeho syn Vladimír, který se později stal také pilotem. Svou totožnost na fotografiích potvrdil „ano, pamatuji si, jak jsem v gumákách běžel přes Luhačovice“

Existuje ještě jedna sada fotografií, zcela evidentně na jiném místě. Na v materiálech zmiňovaný Maršov mi to nesedí, kde to je jsem zatím nevypátral. Pozná to někdo?

Zimní školení 2024

Stejně jako v minulých letech, i v roce 2024 jsme na AirGuru.cz připravili zimní (nebo někde se říká jarní) školení. Novinky ve vzdušném prostoru a předpisech, připomenutí toho, co běžně jako piloti zapomínáme a předpisem L-13 požadovaný každoroční povinný rozbor nehod. Není to nahraná přednáška, není to webinář domluvený na určitý čas, je to e-learning, který si můžete kdykoliv pustit a kdykoliv zastavit, funguje pochopitelně také na mobilních zařízeních. Na konci čeká kvíz pro ověření znalostí a nálepka do zápisníku.

Naprostá většina ohlasů je maximálně pozitivních a potvrzují, že školení nemusí být jenom nudné dopoledne na učebně. Jeden pilot se nám dokonce přiznal, že celé školení s ním absolvoval i nepilot - protože ho to prostě zajímalo. 

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.