Čmelák na poli u Luhačovic

Dostala se mi do ruk sada fotek 1. prototypu Čmeláka někde na poli od Vladimíra Janíka. Začal jsem tedy pátrat, kde by to mohlo být. Z původního dojmu, že by mohlo být někdě Luhačovice-Bojkovice jsem dospěl k přesvědčení, že určitě chtěli zkoušet vzlet a přistání v co největší nadmořské výšce. Našel jsem tedy krásné pole u Mikulčina vrchu, které vypadalo nadějně. Zaletěli jsme si tam, byl jsem tam i po zemi – a nebylo to ono, tak jsem pátral dál po celých Karpatech. Potom jsem v textu o historii Čmeláka našel zmínku o přistáních u Luhačovic a Maršova. Tak jsem pomocí mapy.cz a starých ortomap  začal hledat u Luhačovic. Kromě docela profláknutých https://kontaminace.cenia.cz/ existují taky další na https://archivnimapy.cuzk.cz/uazk/pohledy/archiv.html).

Trošku mě zmátlo, že silnice na hraně kopce již neexistuje (ve výrazné podobě), ale právě na starých mapách jsem ji našel, stejně jako šikmou stezku přes pole, která odpovídala jedné z fotek. Na fotografiích je kromě pilota Vladimíra Vlka také jeho syn Vladimír, který se později stal také pilotem. Svou totožnost na fotografiích potvrdil „ano, pamatuji si, jak jsem v gumákách běžel přes Luhačovice“

Existuje ještě jedna sada fotografií, zcela evidentně na jiném místě. Na v materiálech zmiňovaný Maršov mi to nesedí, kde to je jsem zatím nevypátral. Pozná to někdo?

Unikátní e-learning, jediný na českém trhu

Komunikace při mezinárodním VFR letu 

Záznam celé komunikace při letu z Kunovice do Portorože ve Slovinsku na břehu Jaderského Moře.

Uslyšíte letadlo, všechny pozemní stanice cestou a dostanete nepočítaně rad co říkat, co neříkat a jak to říkat lépe. Uvidíte polohu letadla na mapě. 

Funguje na PC, tabletu i telefonu. Lze kdykoliv přerušit, na dokončení máte 12 měsíců. Možnost položit otázku a dostat na ni odpověď. 

A pokud nechcete letět do Slovinska k moři, tak finišuji s přípravou obdobného kurzu pro let do Německa! Do vánoc to bude.