A6M5 Zero – zmenšená replika

Přiznám se hned, že většina zmenšenin válečných a jiných strojů, které létají v kategorii UL, mě moc neoslovuje. Tvary těchto letadel jsou totiž trošku deformované – zejména tím, že musí mít dost velikou kabinu na to, aby se tam vlezl i pilot.

Replika A6M5 Zero, kterou jsem fotil na letišti v Jihlavě, je ale naprosto jiný případ. Silueta je totiž stejná jako předloha, jenom změnšená na 80%. Kromě tvaru se její stavitel Jirka Mička snažil také dodržovat původní charakter konstrukce, jak to jenom šlo. Celá konstrukce byla připravena ve 3D a následně  byly vyrobeny díly, které lze složit metodou „dírka na dírku“. Záchranný systém je umístněný mezi pilotem a motorem, cely trup je klasická celokovová konstrukce. Všechny nýty na povrchu jsou zapuštěné. Zatím létá jeden kus, ale druhý je již rozpracován.

Snaha maximálně dodržet původní konstrukci je vidět třeba u podvozkových noh – ty totiž postrádají zlamovací vzpěru, která je obvyklou součástí konstrukce jiných letadel. A pochopitelně, takové letadlo nemůže být poháněné ničím jiným, než hvězdicovým motorem – v tomto případě devítiválcem Scarlett 9s o výkonu 158 koní.   

Zimní školení 2024

Stejně jako v minulých letech, i v roce 2024 jsme na AirGuru.cz připravili zimní (nebo někde se říká jarní) školení. Novinky ve vzdušném prostoru a předpisech, připomenutí toho, co běžně jako piloti zapomínáme a předpisem L-13 požadovaný každoroční povinný rozbor nehod. Není to nahraná přednáška, není to webinář domluvený na určitý čas, je to e-learning, který si můžete kdykoliv pustit a kdykoliv zastavit, funguje pochopitelně také na mobilních zařízeních. Na konci čeká kvíz pro ověření znalostí a nálepka do zápisníku.

Naprostá většina ohlasů je maximálně pozitivních a potvrzují, že školení nemusí být jenom nudné dopoledne na učebně. Jeden pilot se nám dokonce přiznal, že celé školení s ním absolvoval i nepilot - protože ho to prostě zajímalo. 

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.