A6M5 Zero – zmenšená replika

Přiznám se hned, že většina zmenšenin válečných a jiných strojů, které létají v kategorii UL, mě moc neoslovuje. Tvary těchto letadel jsou totiž trošku deformované – zejména tím, že musí mít dost velikou kabinu na to, aby se tam vlezl i pilot.

Replika A6M5 Zero, kterou jsem fotil na letišti v Jihlavě, je ale naprosto jiný případ. Silueta je totiž stejná jako předloha, jenom změnšená na 80%. Kromě tvaru se její stavitel Jirka Mička snažil také dodržovat původní charakter konstrukce, jak to jenom šlo. Celá konstrukce byla připravena ve 3D a následně  byly vyrobeny díly, které lze složit metodou „dírka na dírku“. Záchranný systém je umístněný mezi pilotem a motorem, cely trup je klasická celokovová konstrukce. Všechny nýty na povrchu jsou zapuštěné. Zatím létá jeden kus, ale druhý je již rozpracován.

Snaha maximálně dodržet původní konstrukci je vidět třeba u podvozkových noh – ty totiž postrádají zlamovací vzpěru, která je obvyklou součástí konstrukce jiných letadel. A pochopitelně, takové letadlo nemůže být poháněné ničím jiným, než hvězdicovým motorem – v tomto případě devítiválcem Scarlett 9s o výkonu 158 koní.   

Zimní školení 2024? Ano bude. 

Stejně jako v minulých letech i tuto zimu budeme připravovat pravidelné školení pro piloty letadel, větroňů i UL. Nebude to nahraný webinář ani zoom meeting, kde se musíte připojit v daný čas, půjde to spustit a přerušit kdykoliv, z mobilu, tabletu nebo počítače.

Kromě novinek v předpisech, rozdělení vzdušného prostoru a rozboru nehod nebude pochopitelně chybět připomenutí běžných postupů a toho, na co se v praxi často zapomíná. Od pilotů a řídících pro piloty.

Předprodej za 790 Kč spuštěn!

(cena od 1. ledna 2024: 990 Kč)

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.