A6M5 Zero – zmenšená replika

Přiznám se hned, že většina zmenšenin válečných a jiných strojů, které létají v kategorii UL, mě moc neoslovuje. Tvary těchto letadel jsou totiž trošku deformované – zejména tím, že musí mít dost velikou kabinu na to, aby se tam vlezl i pilot.

Replika A6M5 Zero, kterou jsem fotil na letišti v Jihlavě, je ale naprosto jiný případ. Silueta je totiž stejná jako předloha, jenom změnšená na 80%. Kromě tvaru se její stavitel Jirka Mička snažil také dodržovat původní charakter konstrukce, jak to jenom šlo. Celá konstrukce byla připravena ve 3D a následně  byly vyrobeny díly, které lze složit metodou „dírka na dírku“. Záchranný systém je umístněný mezi pilotem a motorem, cely trup je klasická celokovová konstrukce. Všechny nýty na povrchu jsou zapuštěné. Zatím létá jeden kus, ale druhý je již rozpracován.

Snaha maximálně dodržet původní konstrukci je vidět třeba u podvozkových noh – ty totiž postrádají zlamovací vzpěru, která je obvyklou součástí konstrukce jiných letadel. A pochopitelně, takové letadlo nemůže být poháněné ničím jiným, než hvězdicovým motorem – v tomto případě devítiválcem Scarlett 9s o výkonu 158 koní.   

Unikátní e-learning, jediný na českém trhu

Komunikace při mezinárodním VFR letu 

Záznam celé komunikace při letu z Kunovice do Portorože ve Slovinsku na břehu Jaderského Moře.

Uslyšíte letadlo, všechny pozemní stanice cestou a dostanete nepočítaně rad co říkat, co neříkat a jak to říkat lépe. Uvidíte polohu letadla na mapě. 

Funguje na PC, tabletu i telefonu. Lze kdykoliv přerušit, na dokončení máte 12 měsíců. Možnost položit otázku a dostat na ni odpověď.