Předvádění československých letadel v Číně v roce 1955

(část 2 – letové ukázky a havárie OK-IFV zde)

V roce 1955 proběhlo v Číně předvádění československých letadel – kromě statického přestavení na výstavišti také probíhaly letové ukázky. Letadla se do Číny dostala pozemní cestou, nikoliv přeletem.

Průběh celé akce byl popsaný v časopise Křídla Vlasti – předchůdce dnešního  Letectví+Kosmonautika. Pro nás je podstatné, že akce zúčastnil Vladimir Janík. Kromě toho, že poskytl své poznámky Bohumilovi Perůtkovi jako podklad pro článek také hlavně fotil.

Už samotná cesta do Číny byla na dnešní poměry dobrodružná. Vzlet z Prahy Il-12 Aeroflotu, přistání v (tehdy sovětském) Vilniusu. Zde proběhlo plnění pohonných hmot a pro cestující byl připravený oběd (pravděpodobně někde na zemi, ne v letadle). Další etapa byla do Moskvy – Vnukova, přistání 17:20. Vzlet na další etapu do Sverdlovska (dnes Yekaterinburgu) byl 01:30. Dalším letištěm byl Novosibirsk a po krátkém odpočinku následoval večerní odlet do Irkutsku. Tam následovala večeře a odpočinek v posteli (který asi moc dlouhý nebyl bych odhadl). Ráno odlet Li-2 do hlavního města Mongolska Ulan Bataru. Další etapa končila podle dobového článku v Schaind Schaindu – což bude patrně dnes Sainshand. Po doplnění paliva následoval poslední let této jistě vyčerpávající cesty – do Pekingu.

Další den začala montáž letadel na výstavišti. K plánovaným Z-126 a LF-109 nakonec přibyl dočasně druhý Pionýr –plánovaná Ae-45 zatím nedorazila a bylo potřeba zaplnit místo na podstavci. Druhá Z-126 byla odvezena na asi 12 kilometrů vzdálené letiště. Celou akci tehdy organizoval Motokov – podnik zahraničního obchodu, který tehdy patrně zajišťoval kromě prodeje aut také prodej letadel. Později toto převzal Omnipol.

Zahájení výstavy bylo 15.4. 1955. Informace návštěvníkům (40-50 tisíc denně) o vystavených exponátech poskytovaly čínské pionýrky – které je před tím dostaly od našich pracovníků.

Zimní školení 2024? Ano bude. 

Stejně jako v minulých letech i tuto zimu budeme připravovat pravidelné školení pro piloty letadel, větroňů i UL. Nebude to nahraný webinář ani zoom meeting, kde se musíte připojit v daný čas, půjde to spustit a přerušit kdykoliv, z mobilu, tabletu nebo počítače.

Kromě novinek v předpisech, rozdělení vzdušného prostoru a rozboru nehod nebude pochopitelně chybět připomenutí běžných postupů a toho, na co se v praxi často zapomíná. Od pilotů a řídících pro piloty.

Předprodej za 790 Kč spuštěn!

(cena od 1. ledna 2024: 990 Kč)

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.