OK-IFV – provoz v Otrokovicích, předvádění a havárie v Číně

Letoun Z-126 v.č. 764 byl zalétán Ladislavem Švábem→ dvěma lety dne 5.května.1954, další dva lety následovaly další den. Dne 8.5. jej vodil pilot Kočíř při nácviku skupiny na další den – jestli se to již tehdy jmenovalo Den osvobození Československa Rudou armádou už ale nevím. Druhým letounem ve skupině byla stopětka výrobního čísla 762, za kniplem seděl František Svatoš – který následujícího roku s OK-IFV v Číně havaroval.

11.5. se poprvé objevuje značka OK-IFV (byť zcela evidentně dopsaná jinou rukou) a 21.5. pózovala OK-IFV s posádkou Brabec-Kočíř při letovém focení z Junáka OK-AOA kterého řídil Ladislav Šváb.

Po měsíčné pauze se letoun dostal znovu do vzduchu až 25.6. 1954, za kniplem seděl Leopold Brabec. Velmi pravděpodobně se jednalo o první Z-126 (a Trenéra vůbec) s kovovými ocasními plochami. Následovalo několik letů v Otrokovicích a ještě do konce června dva lety do Letňan. Další provoz byl relativně intenzivní, nejčastější úkolem byla akrobacie. 15.7. se letělo po „zesílení kování směrovky“, 17.7. následovala „demontáž a kontrola ocasních ploch“. 22.7. se létala „zkouška teplot, porovnání se Sokolem“. 25.7. proběhl další nácvik skupiny, tentokrát s letouny v.č. 766 a 768, důvodem bylo zahájení FFP (patrně Filmový festival) ve Zlíně.

  1. srpna se OK-IFV podívala na Ruzyň a 24.8. 1954, po dolétání 52 hod akrobacie došlo k demontáži ocasních ploch. Patrně se tehdy jednalo o ukončení zkušebního provoz kovových ocasních ploch. Další provoz následoval až v říjnu – zálet 8.10, předvádění na leteckém dnu potom 10.10. Koncem měsíce byla OK-IFV na Ruzyni předváděna švýcarským zákazníků – společně s Z-22 OK-EMT. Po návratu do Otrokovic už letoun letěl pouze 28.12.1954 – tři lety s poznámkou „zálet vlečné vrtule“ „….pro Čínu“. Je tedy jasné, že tou dobou už běžela příprava na předvádění v Číně. Jak moc se lišila „vlečná vrtule“ od normální už nevíme, ale v průběhu roku 1954 se v Otrokovicích několikrát zkoušela na různých stopětkách. A v Číně potom OK-IFV vlekala Pionýra.

Je zajímavé, že k zápis OK-IFV do leteckého rejstříku došlo až 8.4.1955, vlastníkem byl Motokov. Do té doby letoun tedy asi létal pouze s předběžně přidělenou značkou. Ve stejný den byla do rejstříku také zapsána v Číně společně vystavovaná OK-IGA – v té době už oba letouny byly určitě mimo ČR.

Začátkem roku 1955 OK-IFV putovala do Číny (v bedně, nikoliv přeletem) a byla tam vystavena společně s OK-IGA. Fotografie a další informace ze statické expozice zde)

27.4. 1955 konečně nastává letová část expedice. Již dorazil pilot Trenéra František Svatoš a začíná s předváděním Z-126. 2. května se přidává k ukázkám také LF-109 Pionýr – kterého pilotuje již zmiňovaný mechanik Vladimír Janík – který jako pilot létal ve Slováckém Aeroklubu Kunovice.

Na 15.5.1955 byl stejně jako na předcházející neděli připraven malý letecký den kterému přihlíželo více než 10 000 diváků. Při předváděcí letu Z-126 došlo ale bohužel k havárii – oba členové posádky (František Svatoš a Stanislav Černý) utrpěli zranění.

V dobovém článku je však tato událost popsána pouze v náznacích „Toto vystoupení je však také posledním našeho pobytu…..demontuji Trenéra, který se při předvádění poněkud poškodil“. Na jakou další výstavu zbývající letadla v bednách putovala už není zřejmé.

Zpáteční cestu nastoupil Vladimír Janík 22.června a po dvoudenní zastávce v Moskvě do Prahy přiletěl 26. června. Vladimír Janík je autorem níže uvedených fotografíí.

OK-MHC v Luhačovicích

Vývrtky s Z-326

Z-326 byla nejvyráběnější verze Trenéru a přesto jich dneska létá velice málo. Jedna z nich dočasně navštívila svou rodnou zemi a nějak se mi poštěstilo se na ní svézt a dokonce i zavrtat (úmyslně)

Více zde >

OK-MHC v Luhačovicích

Zlin Z-226AS - poslední svého druhu

To, že mi někdo půjčí letadlo nepovažuji za samozřejmé a vážím si toho. A pokud mi někdo půjčí takovou krásku, jako je OK-MHC, tak to to je další úroveň. Děkuji moc.

Více zde >

L-200 Morava

Historie jednoho z nejkrásnějších československých letadel – L-200

Více zde

Jak ovládat autopilota?

Stabilizované přiblížení?

Musíme letět stabilizované přiblížení nebo stačí dobře odletět posledních 6 sekund? 

Více zde >

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.