Havárie OK-MGS a OK-KNG 30. dubna 1973

Dne 30. dubna 1973 se na letišti Karlovy Vary připravovala ke vzletu poněkud nesourodá skupina letadel. V jejím čele byl Brigadýr→, na levé straně dvě Z-126→, na pravé straně dvě Z-226→ (OK-MGS a OK-KNG) a box uzavíral Meťák uprostřed za Brigadýrem.

Cílem letu bylo nacvičit průlety nad prvomájovým průvodem dalšího dne. S ohledem na rozdíly ve výkonech letadel bylo v průběhu předletového briefingu domluveno, že všechny zatáčky se budou dělat jen a pouze doleva– jinak by totiž stopětky na levém křídle nestíhaly.

Až do prvního průletu od jihu kolmo na dráhu karlovarského letiště probíhalo vše podle plánu, skupina byla i ze země vyhodnocena jako dobrá.Radikální změnu situace ale přinesla krátká věta po rádiu – „A teď zatočte doprava“. Vedoucí Brigadýr tedy začal točit doprava i přes původní dohodu– a události nabraly rychlý spád.

Střet OK-KNG a OK-MGS

V OK-MGS (která letěla blíž Brigadýru) se už tou dobou asi chvilku držel kniplu Zdeněk Krejčík. Do té doby totiž řídil z přední sedačky Míra Bednář a Zdeněk měl ruce položeny na palubní desce. Toto převzetí řízení mu zachránilo pravou ruku – vzápětí po zahájení pravé zatáčky totiž do OK-MGS narazila OK-KNG. Její pilot totiž ztratil vedoucí letadlo z dohledu a včas se ze skupiny neodpoutal.

Vrtule OK-KNG se prodrala křídlem až do kabiny a obě dvěstěpětky, zaklíněné v sobě, začaly přecházet do souvratu. Z přední sedačky se ozvalo „Co je, někdo do nás vrazil, že jo?“ Vrchol souvratu byl asi ve 200 metrech nad zemí a Míra se z přední sedačky připravoval k vyskočení na padáku.

Zdeněk na další události vzpomíná takto:

„Jak mě to zatlačilo do sedačky, tak jsem si řikal, že to letí – i když tam byl strašlivý rachot. Přístroje nefungovaly, musel jsem zvednout poškozenou palubní desku, abych mohl vytáhnout knipl. Směrovka nefungovala, kabina už někde padala k zemi volným pádem. Dokončili jsme souvrat a mašiny se oddělily. Já pořád střemhlav dolů, přímo na hangár, kolmo na dráhu. 4 měsíce před tím se mi narodil kluk a tak mi blesklo hlavou, že už asi tátu nepozná. S Mírou jsme se o řízení celou dobu prali, kdo přesně ten čtvrtvýkrut udělal není jasná, snad on, snad já. Každopádně jsme dorovnali do osy dráhy 11. Já měl ruce poškrábané od plexiskla, měl jsem plexisklo i v očích, byl jsem zaklíněny do trupu. Míra na přední sedačce byl schovaný za čelním štítkem a přistál. Motor jsme vypínali až po přistání, pořád šel“

K poškozené OK-MGS přijeli hasiči a Zdeněk jim s radostí oznámil, že ta tráva je dnes nějaká zelenější. Kabina se časem našla někde v lese a dnes už je z toho pouze jedna z historek, u kterých běhá mráz po zádech nejenom aktérům. 

OK-KNG dopadla o poznání lépe – zničená vrtule a vyosený motor

Obě dvěstěpětky byly později opraveny. OK-MGS (už jako Z-226M) skončila ale katastrofou poblíž Veselí nad Moravou někdy v 80. letech. 

OK-KNG v roce 2023 létá ve Slováckém Aeroklubu Kunovice. 

Dle vyprávění Zdeňka Krejčíka sepsal Michal Orlita.

Fotografie převzaty (se svolením) ze stránek, kde naleznete stovky fotografií z historie Aeroklubu Karlovy Vary.

JAK LÉTAT DO NĚMECKA?

Nebaví vás prohrabávat stovky stránek AIPu a hledat, co je v Německu jinak než u nás? Nebaví vás googlovat, jestli je někde na internetu ICAO mapa Německa ke stažení?

Více než 50 lekcí, naprostá většina z nich s audiovýkladem. Poslechněte si tak nejen rozdíly v rozdělení vzdušného prostoru, pravidlech létání, ale také praktické rady k provedení letu.

A doporučení na letiště vhodná pro první výcvikový nebo na výlet jako bonus.

Den s Garmin G1000

Celodenní individuální kurz glass cockpitu Garmin G1000 na simulátoru. Naučte se tento skvělý systém ovládat v klidu pod vedením instruktora a ne ve stresu za letu.

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.