LM200 Loadmaster

Projekt firmy Ayres, na kterém se také pracovalo v Letu Kunovice – tou dobou vlastněném firmou Ayres.

Začátky projektu se datují přibližně do roku 1993, kdy probíhala jednání mezi společnostmi Ayres a Fedex. Cílem byl letoun velikostí mezi Cessnou Caravan a Fokker F-27. Původní plán uvažoval s letounem o maximální vzletové hmotnosti pod 6000 kg. Návrh letounu se postupně měnil – finální verze měla maximální vzletovou hmotnost 8618 kg (19 000 liber). 

V listopadu 1996 podepsal Ayres s Fedexem dohodu o společném záměru – předmětem bylo 50 letadel s opcí na dalších 200. Nakonec Fedex objednal 75 letadel s opcí na dalších 200.  V srpnu 1997 měl Ayres smlouvy na dalších 17 letadel pro tři různé zákazníky. 

Letoun LM200 měl být dodáván v pěti různých konfiguracích:

  •  nákladní
  • 19 sedadel
  • 34 sedadel s malou roztečí
  • 28 parašutistů
  • Průzkumná

Pohonná jednotka

Loadmaster měl být poháněný motorem CTP800-4T což byly 2 motory CTP800 pohánějící jednu vrtuli přes společný reduktor. Tento reduktor měla vyrábět společnost Westland. Jestli by toto řešení (používané běžně u vrtulníků) bylo vhodné i pro letoun se už dnes nedozvíme. Jiná letadla to nemají a panovaly jisté pochybnosti, nakolik to bude funkční. Výkon těchto dvou motorů měl být 2 700 koní, podle jiných podkladů měl být snížený na 2 400 koní. V původních verzích se uvažovalo o podobně uspořádané dvojici motoru PT6.

Šestilistou vrtuli 568F měla dodat společnost Hamilton Sundstrand.

Podvozek měl být pevný, i když do budoucna se o zatahovacím podvozku uvažovalo, stejně jako plovácích nebo lyžích.

Technické údaje:

Rozpětí – 19,51 m

Délka – 21,03 m

Nákladový prostor –  7,01 x 2,54 x 2,40 m

Hmotnost prázdného letounu – 4082 kg

Maximální vzletová a přistávací hmotnost – 8618 kg

Maximální cestovní rychlost – 205 kts

Běžná cestovní rychlost – 180 kts

Délka vzletu přes 15 m překážku – 465 m

Délka přistání přes 15 m překážku – 532 m

Dolet s nákladem 2000 kg – 2 944 km (tento údaj se v různých materiálech liší)

Na prospektu je zajímavé, jak odamerikanizovali rychlost stoupání. Někdo správně věděl, že se nepoužívají stopy, ale metry. Ale už nevěděl, že v souvislosti s metry se používají sekundy a ne minuty. „Metry za minutu“ se opravdu nepoužívají.

 

LM250 měla být vojenská verze se zadní nákladní rampou a vyšší vzletovou hmotností. 

Foto – www.flug-revue.rotor.com

Výroba a prodejní cena 

V roce 2001 se předpokládalo, že prodejní cena bude 4.5 až 5 mil USD. Jedna výrobní linka měla být v Dothan v Alabamě, druhá v Kunovicích. Každá z těchto linek měla vyrábět přibližně 4 letouny měsíčně. Křídla a ocasní plochy pro obě linky se měla vyrábět v Kunovicích, 

Podíl Letu Kunovice

V Letu Kunovice (ve kterém společnost Ayres koupila 93,3% akcií za 150 miliónů Kč a existují jisté pochybnosti, jestli byl kupní částka uhrazena) se původně mělo jen vyrábět křídlo. Nakonec se zde křídlo i vyvíjelo, dále se pracovalo na ocasních plochách (s využitím těch z L-410 (SOP) a L-610 (VOP)), zadní části trupu a trup vůbec.  Stejně tak prvky řízení. Zpracovaná dokumentace putovala elektronickou cestou do USA. První vyrobené křídlo bylo dodáno do USA, druhé se již dokončení nedočkalo a zůstalo, stejně jako zadní část trupu v Kunovicích. 

Lze konstatovat, že společnost Ayres si vlastně koupí Letu předplatila vývojové práce – které by za tyto peníze v USA asi těžko dostala. Let, an Ayres company, to ale před krachem nezachránilo – ale to už byla dokumentace v USA. Více o fungování společnosti Ayres v Kunovicích zde.  Více o možnosti upravit L-410 pro FEDEX/přepravu kontejnerů má na svých stránkách Jarda Dostál. Článek o L-610G, kterou Ayres přejmenoval na Ayres 7000 mám zde.

Tato fotografie je patrně ještě z Kunovic. Přizná se mi autor, pošle další?

21. března 2001 vyšel v časopise Flight International krátký článek. Firma Ayres (tou dobou již v bankrotové ochraně) tvrdila, že již má dodána z Letu křídla, konec trupu a jiné komponenty a že již probíhá kompletace prvních 3 prototypů. Roll-out měl proběhnout v dubnu, zálet v červenci a první dodávky Fedexu v druhé polovině roku 2002. Celý článek zde

Zastavení programu

V říjnu 2000 byl vyhlášen bankrot Let, an Ayres company v Kunovicích a v listopadu to stejné potkalo mateřskou firmu Ayres. Nutná investice do programu Loadmaster byla na jaře 2001 odhadována na 70-80 miliónu dolarů. Ještě v polovině roku 2001 se plánoval první let ve druhém čtvrtletí 2002 a dodávky zákazníkům 2004 – ale k tomu už nikdy nedošlo. Fedex se ale myšlenky na letadlo vyrobené pro něj nevzdal – o dvacet let později, v květnu 2022, mu byla dodána první Cessna Skycourier.

Tyto fotografie jsou velmi pravděpodobně ze sídla společnosti Ayres v Alabaně, patrně je na nich první prototyp. Kdo je fotil není známo, podle EXIFu jsou z listopadu 2010. 

Zimní školení 2024

Stejně jako v minulých letech, i v roce 2024 jsme na AirGuru.cz připravili zimní (nebo někde se říká jarní) školení. Novinky ve vzdušném prostoru a předpisech, připomenutí toho, co běžně jako piloti zapomínáme a předpisem L-13 požadovaný každoroční povinný rozbor nehod. Není to nahraná přednáška, není to webinář domluvený na určitý čas, je to e-learning, který si můžete kdykoliv pustit a kdykoliv zastavit, funguje pochopitelně také na mobilních zařízeních. Na konci čeká kvíz pro ověření znalostí a nálepka do zápisníku.

Toto školení děláme již několik let a a máme také variantu pro kluby/letecké školy/jiné organizace. Cena pro jednoho pilota v tomto případě vychází zásadně míň než běžná prodejní cena 990 Kč, k zakoupení na stránkách AirGuru.cz.

Naprostá většina ohlasů je maximálně pozitivních a potvrzují, že školení nemusí být jenom nudné dopoledne na učebně. Jeden pilot se nám dokonce přiznal, že celé školení s ním absolvoval i nepilot - protože ho to prostě zajímalo. 

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.