Na kole do Vídně (z Břeclavi)
Jsou malé kroky pro člověka a veliké pro lidstvo a potom jsou malé kroky pro lidstvo a veliké pro člověka. A jeden z takových se mi povedl, dojel jsem na kole do Vídně. A vůbec mi nevadí, že jsem dnes určitě nebyl jediný nebo že tam určitě dojel i někdo, kdo to jel z Brna celé za jeden den a ne jako já jenom z Břeclavi. A protože jsem o této trase na internetu nic nenašel, tak jsem to sepsal – i když to není o letadlech – a až na drobnost to s letadly fakt nesouvisí. Ale nebojte, další rozkročení ve stylu renesančních umělců neplánuji, food blog fakt nebude.
Plánování
Můj úplně první cíl bylo dojet do Vídně z Brna. Ale ten jsem záhy (minimálně dočasně) opustil a soustředil se na plánovaní etapy Břeclav-Vídeň a to přibližně podél železniční traťi. Důvod pro to byl jednoduchý, v každém popise cesty na kole do Vídně po “oficiální cyklostezce“ se totiž dozvíte, že na rakouské straně jsou kopce. A to se mi fakt nechtělo.
Základní kostru mi daly mapy.cz, destinací byla stanice Praterstern – odkud jezdí přímý vlak do Břeclavi. Railjety do Brna jezdí z hlavního nádraží, to jsem si nechal v záloze, když se mi bude chtít. Ten vlak do Břeclavi určitě zastavuje i někde víc na kraji Vídně, ale zase úplně předměstí jsme nechtěl, to nemusel být vidět Wiener Riesenrad.
Cestu z mapy.cz jsem si trošku modifikoval – některé cyklostezky totiž vedou tak, aby z nich byl dobrý výhled – a na ty kopce (byť malé) se mi nechtělo cpát. Výsledná plánovaná trasa je tato – ale jak už to bývá, tak plán a realita nemusí být stejné.
Trasa vede po otevřené rovině a tak další důležitý faktor byl vítr. Zde je ta jediná souvislost s létáním – předpovědi na Windy, kontrola TAFů – vítr, bouřky. No a screenshot METARů LOWW jsem si udělal cestou jenom tak, to už jsem věděl, že to chci dojet i kdybych měl bojovat s protivětrem.
Vyrážím z Břeclavi
Prvním úkolem bylo se dostat přes Břeclav – přes město jsou nakreslené cyklostezky a tak jsem moc nevymýšlel, jestli by to šlo vzít přímo podél trati nebo přelézat koleje. Je to značené jako cyklostezka 42 a část cesty za Bořím lesem je z panelů. Nadjezdem přejedu trať, které se hodlám dál držet, a jako pokaždé si říkám, že ten model hradu, co tam je, si musím někdy vyfotit.
Cesta na Pohansko se odpojuje doleva dolů a za chvilku jsem v Rakousku. Povrch zatím žádná sláva, ale panely to nejsou. Jezdím na trekovém kole jen pro informaci. Kousek před Bernhardstahlem je cyklostezka značená doprava, aby se napojila na NLW a cyklostezku 914.
No, tato stezička podél železnice nic moc, jet se to dalo, ale místy těch kamínků bylo fakt dost. V Rabensburgu jsem se raději vrátil na silnici B49 – provoz tam byl až do Hohenau minimální.
Dál jsem tedy pokračoval po cyklostezkách – po celý zbytek cesty se jejich čísla průběžně měnila, vždycky pár kilometrů jedno, nějaké jiné. A rozhodl jsem se, že je nebudu dohledávat.
Že jsem hned za Hohenau potkal na cyklostezce kombajn na podvalníku přes celou šírku cesty, to mě nepřekvapilo, to se v červenci stává. Ale toto hlediště mezi poli jsem fakt nečekal. A na každé straně stezky jedno.

Radost z pěkného asfaltu netrvala dlouho, zase je místy šotolina a kamínky. Další změnu plánu dělám severně Droesingu – cyklostezka značená doleva mi připadá docela špatná a tak do dědiny přijedu kličkováním po polňačkách a nakonec po silnice L7. Tam už je ale provozu víc.
Za Droesingem se začínám poprvé přibližovat k Moravě – teda, oni jí tady říkají March. Různé povrchy, různé křižovatky – ale docela slušně značené, jedu podle 8. U Sierndorfu jsem zase mezi poli – ale tím, jak se mění povrchy a okolí, tak to není nudné.
Za Durnkrutem se cyklostezka připojí k železnici a už je to slušný asfalt. To by vyhovuje a věřím, že s klesající vzdáleností do Vídně už to jiné nebude. No, bylo.
Přívoz
Za Stillfriedem už se jede blíž u Moravy a po kamínkách. Na mapě jsem si všiml, že mezi Angernem a Záhorskou Vsí na Slovensku je přívoz a ten prostě musím vidět. Ještě včera jsem netušil, že tam něco takového je, může to být zajímavá možnost na nějaký další výlet.
Nakonec si tam dávám trošku delší pauzu a v Bille dokupuji vodu na dalších 50 km. Cestou jsem žádnou studánku nepotkal a těch míst, kde by se dalo sednout a jak to známe od nás taky moc nebylo.
Za Angernem podél železniční trati pěkná povětšinou asfaltová cyklostezka až za Tallesbrun, kde odbočuje doprava. Trošku se rozfoukalo a tak dosahuji pro mě neobvykle vysoké traťové rychlosti.
Vrtná pole
Že se na jižní Moravě těží ropa (byť v malém množství) jsem pochopitelně věděl. Ale o těžbě u Gaenserndorfu jsem zatím neslyšel. V těch místech už tak někak slepě sleduji trať připravenou v navigaci a jenom si hlídám, jestli pořád jedu přibližně na jih nebo jihozápad. Není to složité, kromě polohy slunce mám ještě větrnou indikaci – pár drobných úseků v tom kličkování mezi poli a ropnými vrty je i proti větru.
Osmička se už někde dávno ztratila, nejčastěji jedu po 956. Tento úsek by se patrně dal jet i více jižně, to musím vyzkoumat někdy příště. Ale ono to mezi těmi poli nakonec tak nudné nebylo – už byl vidět Kahlenberg a nebyl tak malinký, jak před hodinou.
Deutche-Wagram
U Bockfliesu nastává konečně delší úsek po větru až do Deutche-Wagramu. Tam je to dobře značené přes centrum – vím že mám jet na Marchfeldkanal-Radweg.
Pěkný asfalt u kanálu ale dlouho nevydrží – opět drobné světlé kamínky a navíc po krátkém úseku ve stínu to dál vede na jižní straně.
Rýžová pole
Obědem v Deutche-Wargemu jsem pohrdl a možná to byla chyba. Cesta podél kanálu moc po větru není a tak místo, kde budu točit doleva do města je podstatně dál, než bych chtěl. Ani upozornění na to, že se zde na poli pěstuje rýže mě nerozptýlí.
Ale dočkal jsem se, u koupaliště mají i stánek s občerstvením – ale na ceduli čtu hranolky a langoše – a to mě nedonutí zastavit.
Vjíždím do Vídně
No, bohužel ne, na ceduli je napsané Gerasdorf bei Wien. Ale ulice je značená jako cyklostezka, auta pěkně zaparkovaná a za další křižovatkou se konečně dočkám.
Jsem ve Vídni. Dobyt! A já překvapivě nejsem dobit.
Großfeldsiedlung
Fahrradstasse, po kterých jsem zatím jel, se mění v oddělené cyklostezky. Ty jsou dobře značené a navazují na sebe i na křižovatkách, mosty mají taky cyklostezky – třeba ve spodním patře, jak jsem později zjistil. Další kochání je ale přerušeno – vidím kebabárnu a je rozhodnuto. První dojem nic moc, ale hlad rozhodl, že dál nejedu. A udělal jsem dobře – skvělý kebab.
Doplnění energie bylo výborné, myšlenku návratu z Praterstern definitivně zavrhuji, dám to až na Hbf. No, taky proto, že cesta tam vede (v podstatě, skoro) okolo mojí oblíbené zmrzlinárny.
Cesta zpět
Chtěl jsem se vrátit RailJetem v 15:10, ale asi už byla vyprodána všechny místa na kola (je tam povinná rezervace pro kola) nebo už bylo krátce před odjezdem, aplikace Můj vlak mi to prostě nechtěla prodat.
Tak jsem to zkusil i v prodejním automatu na nádraží – a se stejným výsledkem. Ale nakonec jsem v 14:58 koupil lístek na normální vlak do Břeclavi v 15:00 a dokonce mi neujel. Takže nakonec dobré, lístek pro mě a kolo stál 23.50EUR.
Finální doporučení
- Kombinace mapy.cz a značení je dostatečná. Šipku “Wien” ale nehledejte.
- Stánků s občerstvením moc nečekejte, ale není problém doplnit zásoby v normálních obchodech
- Průjezd Vídní na kole není nejmenší problém, jede se tam snad líp než autem.
- Na cestu zpět je dobré mít plán B když nebude místo v railjetu pro kolo – použít běžný vlak OEBB do Břeclavi.
- A to nejdůležitější na konec – musí foukat od severu!
Havárie OK-XYK v roce 1995
Havárie při zkouškách vývrtek v roce 1995
Berlín (Schoenhagen) a Drážďany
Popis jednoho výcvikového letu do Německa
Slovní vata na frekvenci
„Ono se to tak má říkat…“ a proto často říkáme hrozné hovadiny……
Zlin Z-226AS - poslední svého druhu
To, že mi někdo půjčí letadlo nepovažuji za samozřejmé a vážím si toho. A pokud mi někdo půjčí takovou krásku, jako je OK-MHC, tak to to je další úroveň. Děkuji moc.