VOLMET – automatické vysílání METARů po rádiu

Volmet je dnes už trošku zapomenutým zdrojem informací o počasí – jedná se automatizované vysílání METARů pro definované stanice. Někdy jsou to letiště v dané zemi, jinde vybraná letiště v blízkém zahraničí nebo kombinaci obou. Pokrytí mobilním signálem dnes často umožňuje mít přístup k METARům i za letu, ale někdy se může hodit i tato staromódní metoda.

Do roku 2023 existovaly dva pražské Volmety – jeden mezinárodní a jeden národní. Toto se ale změnilo a od XXX už existuje pouze jeden a ten obsahuje jak česká, tak zahraniční letiště.

Jak to funguje?

Velmi jednoduše, prostě si na rádiu naladíte danou frekvenci a poslechnete si to. Metary jsou za sebou a tak to někdy chvilku trvá, než se dostanete k tomu, který potřebujete. Článek, jak rozumět METARu i bez překladačů do otevřené reči mám zde→

Mohu si VOLMET poslechnout po telefonu?

Některé (jako třeba pražský) ano. Stejně tak je možné si poslechnout METARy některých letišť po telefonu – a pokud vás zajímá počasí jenom na tom daném letišti, tak je to pochopitelně rychlejší.  Třeba ATIS LKTB  +420 545521222, ATIS LKPR +420 220378300.

Kde tyto frekvence najit?

V AIPu nebo jiných příručkách (Jeppesen třeba). Ale je to věc, která se poměrně špatně hledá a tak jsem připravil tento dokument→. Doporučuji vytisknout jako „2 stránky na stránku“, potom je to po přeložení pěkně k založení do nákoleníku A5. Některé VOLMETy jsou v 8.33, jiné zůstaly v 25kHz.

JAK LÉTAT DO NĚMECKA?

Nebaví vás prohrabávat stovky stránek AIPu a hledat, co je v Německu jinak než u nás? Nebaví vás googlovat, jestli je někde na internetu ICAO mapa Německa ke stažení?

Více než 50 lekcí, naprostá většina z nich s audiovýkladem. Poslechněte si tak nejen rozdíly v rozdělení vzdušného prostoru, pravidlech létání, ale také praktické rady k provedení letu.

A doporučení na letiště vhodná pro první výcvikový nebo na výlet jako bonus.

Den s Garmin G1000

Celodenní individuální kurz glass cockpitu Garmin G1000 na simulátoru. Naučte se tento skvělý systém ovládat v klidu pod vedením instruktora a ne ve stresu za letu.

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.