Z-37 v Indii

Zemědělských letounů Z-37 bylo do Indie prodáno pouze několik kusů a informace o nich jsou velice skoupé. Prvním Čmelákem v Indii byl patrně letoun v.č. 00-06, který byl vyroben v roce 1966. 7.10.1966 byl zapsán do československého leteckého rejstříku pod značkou OK-VKC. Jeho držitelem (tak to bylo oficiálně uváděno, dnes už by to byl majitel) byl Omnipol – což velmi pravděpodobně znamenalo, že byl určen na export. Česká značka byla zrušena 17.4.1968 – pravděpodobně došlo k převodu letadla do indického rejstříku, ale to není potvrzeno, mohlo také dojít ke zničení letadla havárií. Do Indie se letoun pravděpodobně dostal pozemní cestou, o tom, že letěl „po vlastní“ ose nejsou žádné informace. Historii Z-37 mám popsanou v tomto článku→.

Dalším Čmelákem do Indie se stal 89. vyrobený kus, v.č. 03-18 (3. série, 18. kus v této sérii). Zálet provedl František Svinka 10.8.1967,  17.11.1967 byl potom letoun odletěn do Bratislavy – pravděpodobně na skladování. To nebyla tehdy neobvyklá praxe, letouny se často vyráběly na sklad bez konkrétního zákazníka. Kdy se potom vydal na cestou do Indie není známo.

Další indickým Čmelákem se stal 189. vyrobený kus, v.č. 06-28. Zalétaný byl taktéž Františkem Svinkou 6.11.1968, do Indie putoval v roce 1969.  Velmi pravděpodobně tam putoval společně s 191. vyrobeným kusem, v.č. 06-30.

  Další (a pravděpodobně poslední tři kusy)  jsou potom 353., 354. a 363, výrobní čísla 12-12, 12-13 a 12-22. vyrobené v roce 1971. První z nich byl zakoupen Bharat Agro Aviation Service a dostal značku VT-EBY. A stal se také předlohou modelu firmy Eduard v měřítku 1/72.

  Autorem první sady fotografií je patrně Vladimír Janík. Podle značky OK-VKC je zřejmé, že se jedná o provoz v Indii někdy v letech 1967 až 1968.

  Druhá sada fotografií pochází od Vladimíra Janíka a podle popisků je z let 1969-1971 – ale jedná se o později doplňované popisky, není to ověřeno. O která z výše uvedených výrobních čísel se jedná není bohužel jasné. Dovozcem do Indie byla společnost Jajodia Aviation, 2. King Road, Lajpat Hangar IV, New Delhi. Kromě Vladimír Janíka se na provozu podílel zkušební pilot František Srnec, další jména nejsou známa. 

  Překližkový model Čmeláka v měřítku 1:43 dělá ​Wings4kidsCZ. A lze si nechat i udělat značku na přání, model je v několika variantách.

  Zimní školení 2024

  Stejně jako v minulých letech, i v roce 2024 jsme na AirGuru.cz připravili zimní (nebo někde se říká jarní) školení. Novinky ve vzdušném prostoru a předpisech, připomenutí toho, co běžně jako piloti zapomínáme a předpisem L-13 požadovaný každoroční povinný rozbor nehod. Není to nahraná přednáška, není to webinář domluvený na určitý čas, je to e-learning, který si můžete kdykoliv pustit a kdykoliv zastavit, funguje pochopitelně také na mobilních zařízeních. Na konci čeká kvíz pro ověření znalostí a nálepka do zápisníku.

  Toto školení děláme již několik let a a máme také variantu pro kluby/letecké školy/jiné organizace. Cena pro jednoho pilota v tomto případě vychází zásadně míň než běžná prodejní cena 990 Kč, k zakoupení na stránkách AirGuru.cz.

  Naprostá většina ohlasů je maximálně pozitivních a potvrzují, že školení nemusí být jenom nudné dopoledne na učebně. Jeden pilot se nám dokonce přiznal, že celé školení s ním absolvoval i nepilot - protože ho to prostě zajímalo. 

  Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

  Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

  s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

  Dík, zapsáno.