Co si potřebuji jako pilot (nebo kandidát na pilota) koupit a mít s sebou v tašce?
poslední aktualizace – leden 2024
Letová hodina stojí dost peněz, ale tím to obvykle nekončí. Ať už máte svoje letadlo nebo si jej půjčujete, vždy okolo naskočí další a další náklady. Jeden z častých dotazů je „co si mám koupit, když chci létat“. Zde máte souhrn toho, co považuji za vhodné – včetně věcí kterém nosím v tašce, ale sám už ani nevím proč……
Sluchátka
Prvním a stěžejním bodem jsou sluchátka. Pokud to s létáním myslíte alespoň trošku vážně, tak se bez nich neobejdete. Ano, stále jsou a budou letadla, kde mají sluchátka „erární“ ale obvykle podle toho také vypadají a nevím, jestli šlechtění jednotlivých chovů vší křížením je dobrá cesta.
Obchodníci vám jistě vysvětlí, že bez drahých sluchátek s aktivním tlumením hluku se žádný pilot neobejde a jediná dobrá volba jsou ta nejdražší sluchátka. A bohužel něco na tomto přístupu je. U sluchátek docela dobře platí, že s cenou roste kvalita. I mezi lacinějšími kousky se může objevit něco slušného, ale moc časté to není. Kromě technických parametrů je velice podstatné, jak vám sluchátka sedí na hlavě a jestli vás po 20 minutách nebudou tlačit. A věřte tomu nebo ne, ale ty rozdíly v komfortu jsou docela zásadní a poznáte je. U sluchátek bych vybíral z osvědčených značek jako Bose, Lightspeed nebo David Clark. V minulosti byly výborné a pohodlné Peltory, ale ty už nekoupíte, se značkou Telex nebo Sennheiser nemám osobní zkušenost. Při výběru pozor ať si nekoupíte sluchátka s vrtulníkovým konektorem, je jiný. S konektorem na československá sluchátka LUN se už snad v žádném letadle u nás nepotkáte.
Aktivní nebo pasivní tlumení?
Pokud létáte víc a zejména delší lety, tak bych určitě šel do sluchátek s aktivním tlumením hluku. Nemusí to být ta nejdražší v ceně Iphonu 15 Pro, i ostatní udělají dobrou službu. Ale opět platí, zkuste si, jak sedí na hlavě, to je důležitější než značka. Napájení pro aktivní tlumení může být buď z letadla nebo z baterek – v tomto případě je s sebou dobré mít náhradní. Pokud vám dojdou v aktivních sluchátkách baterky, tak se sice domluvíte (alespoň u některých), ale pasivní tlumení je potom výrazně horší než u sluchátek pasivních.
Potřebuji sluchátka s Bluetooth?
V autě už mnoho let používám handsfree, letecká sluchátka jsem si s telefonem spároval jednou kdysi dávno hned po koupi a od té doby už mám asi třetí telefon – nespárovaný. Představa, že si za letu budu pouštět do sluchátek muziku se mi nějak neslučuje s tím, co bych jako pilot měl dělat, stejně jako že mi na krátkém finále zazvoní pracovní telefon. Lítat někde v USA 4 hodinové přelety nad pustinou by to mohlo být jiné, ale v našich končinách té nudy za letu moc není. A pokud se za letu nudím, tak to znamená, že jsem zapomněl něco udělat nebo se na něco nachystat.
Na druhou stranu se Bluetooth docela hodí, když si jej propojíte s iPadem – třeba hláška o blížícím se provozu přímo do sluchátek je lepší, než jenom z reproduktoru iPadu.
Musím si nosit sluchátka do každého letadla?
V principu ano, ale může se vám stát, že v některých (typicky 4místných) letadlech nebude správně fungovat mix různých sluchátek – obvykle je problém v nastavení citlivosti interkomu a nemusí se podařit najít dobré nastavení. Tady je dobré používat jeden typ sluchátek pro všechna sedadla a netrvat na zapojení sluchátek vlastních.
Mapa 1:500 000
Ano. I když mám Skydemona nebo jinou navigaci na displeji, tak v tašce s sebou nosím papírovou mapu. Jestli tu od ŘLP nebo někoho jiného je úplně jedno, hlavně ať je aktuální. Pokud letím někam do zahraničí, tak je dobré si něco z openflightmaps vytisknout nebo si mapu pro daný region koupit – ve srovnání s náklady na celý let je za pakatel.
Databáze letišť
Pro lety v ČR ideální. VFR Manuál od ŘLP máme sice volně přístupný na webu, existuje i aplikace, jak si to stáhnout do mobilu, ale jako poslední záloha a možnost chci mít s sebou tu knížečku. Cena databáze letišť není o moc vyšší než cena samotné mapy 1:500 000 od ŘLP a navíc s databází mapu 1:500 000 dostanu taky. Sice není od ŘLP (od roku 2021 ji ŘLP nepřidává), ale i tak je dobrá.
Nákoleník
Ano, jistě. Jestli malý nebo veliký je na vás a prostoru v letadle, které létáte. Nakonec můžete nákoleníky mít i dva 😉. Čemu jsem nikdy nepřišel na chuť jsou ty předvyplněné kolonky na některých z nich. Nejvíc mi vyhovuje mít čistý kus papíru, kam si škrabopisem píši poznámky. Do nákoleník ve formátu A6 je ideální složit papír A4, který postupně překládám jak už nemám místo. Tužku k nákoleníku nejlepší uvázat provázkem nebo dát na magnety.
Tablet/Ipad
Musím si na létání pořizovat placku s LCD displejem? Létat se má podle mapy a Ipad je pro ty, co neumí navigovat. To je jeden z extrémních názorů na toto téma. Já jsem umírněnější, ale pořád si myslím, že každý pilot by měl umět navigovat podle papírové mapy a je potřeba toto umění sem tam procvičit. Ale pokud letím někam dál nebo přes půl Evropy tak mi elektronika výrazně pomůže. Nemusí to být zrovna Ipad Pro v ceně malého ojetého automobilu, dobrou službu udělá i Ipad Mini nebo něco s Androidem. A pochopitelně na tom musím mít příslušnou aplikace.
Detailní článek na téma výběru zařízení a softwaru mám zde – včetně toho, jakých chyb se při používání na palubě vyvarovat. Odkaz na článek→
Nákoleník na tablet
Taky dobré, jestli chcete mít na jednom koleni papír a na druhém ipad je na vás. Nebo si poznámky pište přímo do Ipadu – Skydenom má scratchpad. Já zatím preferuji papír na nákoleníku a ipad mám volně po ruce. Alternativou k nákoleníku na tablet je držák na berany, palubní desku nebo kabinu. Možností spousta, různí piloti preferují různá řešení pro různá letadla.
Rozebírám také v článku o tabletech/iPadech, zde→
Novinkou roku 2023 je magnetický nákoleník Dreampilot – článek o této skvělé věci mám zde→
Ideální věc pokud hledáte jednoduché řešení nebo potřebujete jenom něco, aby se vám telefon neválel po podlaze.
Powerbanka
Když už máte tablet, tak určitě potřebujete powerbanku a nejlíp s náhradním kabelem. Víc a víc letadel má dneska zdroj napájení pro tyto gadgety, ale nějako zálohu to jistě chce.
Trojúhelník na měření kurzů a vzdálenosti
Tento relikt se hodí i v dobách GPS. Pořád se to dá koupit. Jenom si dávejte pozor, ať nekoupíte běžný trojúhelník, který má pouze úhly 0-180. U takového se dřív nebo později spletete. Jednou jsem jednomu takový na místě rozlámal a hodil do koše……teda předtím se mi snažil vysvětlit, že změří kurz na této stupnici 0-180 a příslušně přičte 180 jak bude potřeba.
Tužka, propiska
Raději 2-3, nikdy nevíte, kdy vám spadne někam dolů. Takže ideálně na tužku na provázku.
Sofistikované měřítko na kurzy a vzdálenosti
Taky jsem si ho koupil a pořád ho mám v tašce. Akorát nevím, kdy jsem ho použil naposled – teda pokud vůbec někdy.
E6B
Bez toho se žádný pilot neobejde…tedy neobešel, dneska už tuto službu povětšinou udělají aplikace – ať už přímo ve Skydemonu/Foreflightu/atd nebo samostané E6B aplikace. Z historických důvodů to pořád mám v širším výběru, ale stejně jako u předchozího artefaktu si nepamatuji, kdy jsem to naposled použil. Ale pokud lítáte podle mapy a současně nejste moc dobří v počítání z hlavy, tak se to hodí. Test – vzdálenost 25 NM, rychlost 85 kts, vítr 5 kts proti. Za jak dlouho tam budu?
Igelitový pytlík
Nemusí to být zrovna tento pěkně zabalený, stačí normální. Hlavně aby nebyl děravý. Dřív nebo později se vám to bude hodit na nějakém letu s cestujícím. Jako preventivní opatření se prý hodí také zázvorové bombóny.
Seznam důležitých úkonů
Toto je opět věc názoru, někdo bez toho ani nenastartuje motor, někdo tím pohrdá. Poznámka pro ty, kteří tvrdí, že u velikého lítání se jede všechno podle úkonů na papíře a že se nemusí nic učit nazpaměť – i v Airbusu existují tzv. memory items, které se dělají po paměti. Pokud přeskakujete z letadlo do letadla tak možná neškodí mít udělaný stručný přehled rychlostí.
Doklady
Někdo nosí pilotní průkaz, medical a radiofonistu s ostatními osobními doklady, já si to nechávám v nákoleníku – ten si s sebou do letadla beru i když si neberu celou tašku.
Pilotní taška
Jasně, nejraději s velikým nápisem Jeppesen 😉 ale teď vážně, taška na věci se fakt hodí. Jestli brandovaná z pilot shopu nebo normální batoh nebo taška na notebook je asi jedno, každému vyhovuje něco jiného
A potom pochopitelně něco jako KPZ:
- nějaké peníze v hotovosti (ne všude berou karty),
- něco drobného k zakousnutí/voda
- balíček papírových kapesníků
- drobné nářadí – stačí multifunkční nožík. Svíčky s tím nevyměníte, ale na drobné dotažení nějakého šroubku je to dobré.
- pokud neletíte v létě, tak bunda. Bylo by naprd sednout do pole po vysazení motoru a klepat tam kosu další dvě hodiny než někdo přijede
- čepice. v létě proti slunci, v zimě na uši.