Účast československých letadel na leteckém závodě v Jihoafrické republice v roce 1957

V první polovině roku 1957 bylo na výstavě v Johannesburgu vystaveno Aero Ae-45 poznávací značky OK-KFK, v.č. 05-006. Po skončení výstavy se potom, společně s Z-226T OK-KNO, tato aerovka zúčastnila leteckého závodu.  Obě letadla zůstala po skončení závodu v Africe.

Jak probíhala výstava a zejména potom soutěž popsal v časopise Křídla Vlasti Jaroslav Vycpálek. Jeho popis je naprosto unikátní a snaha jej přepsat je předem odsouzena k nezdaru. A tak se o to ani nebudu pokoušet. Obvykle na tomto webu nepublikuji celé články z časopisů, zde je ale nutno udělat výjimku. Protože když tady budu tvrdit, že v pravidlech bylo, že „S letadly se nesmí létat bez benzínu či oleje“ nebo že „Dámské cestující nesmí sedět pilotům na klíně během letu, tím méně pak při startu“ tak budu vypadat, že jsem si to vymyslel. Co na tom, že do poslední chvíle nebylo jasné, v čem se vlastně závodí. Hlavně, že „Náčelník diskvalifikuje každého pilota, který nedojde ke svému letadlu bez pomoci„.

Unikátní e-learning, jediný na českém trhu

Komunikace při mezinárodním VFR letu 

Záznam celé komunikace při letu z Kunovice do Portorože ve Slovinsku na břehu Jadranu. Je to ale pochopitelně použiteln i pro let dál, třeba do Chorvatska

Uslyšíte letadlo, všechny pozemní stanice cestou a dostanete nepočítaně rad co říkat, co neříkat a jak to říkat lépe. Uvidíte polohu letadla na mapě. 

Funguje na PC, tabletu i telefonu. Lze kdykoliv přerušit, na dokončení máte 12 měsíců. Možnost položit otázku a dostat na ni odpověď.

Zimní školení 2024

Stejně jako v minulých letech, i v roce 2024 jsme na AirGuru.cz připravili zimní (nebo někde se říká jarní) školení. Novinky ve vzdušném prostoru a předpisech, připomenutí toho, co běžně jako piloti zapomínáme a předpisem L-13 požadovaný každoroční povinný rozbor nehod. Není to nahraná přednáška, není to webinář domluvený na určitý čas, je to e-learning, který si můžete kdykoliv pustit a kdykoliv zastavit, funguje pochopitelně také na mobilních zařízeních. Na konci čeká kvíz pro ověření znalostí a nálepka do zápisníku.

Naprostá většina ohlasů je maximálně pozitivních a potvrzují, že školení nemusí být jenom nudné dopoledne na učebně. Jeden pilot se nám dokonce přiznal, že celé školení s ním absolvoval i nepilot - protože ho to prostě zajímalo. 

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.