Obrazová metodika výcviku C-105
Zlín Z-126 (vojenské označení C-105)→ byl řadu let standardním výcvikovým letadlem českolovenských pilotů jak v aeroklubech tak u vojenského letectva. V průběhu 70. let byl postupně nahrazován – v aeroklubech letouny řady Z-40 (zejména Z-142→ po roce 1980), v letectvu dokonce existovalo období, kdy se i základní výcvik létal na proudových letounech. Ojediněle se na Z-126 provádí základní výcvik pilotů i po roce 2000 – tvrdí se totiž, že kdo se naučí přistát se stopětkou, tak už přistane se vším. A já s tím plně souhlasím. Stopětka sice neodpouští, ale jak se to jednou člověk naučí, tak potom stopětka odměňuje. Video z jednoho povedeného přistání s odměnou zde.
Stopětky začaly létat v aeroklubech v padesátých letech – a to bylo dlouho před běžnou dostupností kopírek, o stahování z Internetu nemluvě. Tištěných letových příruček (s označením Přísně tajné) nebylo dost a tak v aeroklubech existovaly další materiály. Podobné obrazové materiály jsou pro adepty létání lepší, než stovky stránek textu. Ostatně i pro pozdější Z-142 byly podobné obrázky zpracovány – a to oficiálně Svazarmem, jednalo se obrazovou přílohu osnovy V-MOT1.
Obrázky příručky jsou z Hořic, poskytl Andrej Cepko. Další příručky pro různé verze Trenérů mám zde.
Zimní školení 2024? Ano bude.
Stejně jako v minulých letech i tuto zimu budeme připravovat pravidelné školení pro piloty letadel, větroňů i UL. Nebude to nahraný webinář ani zoom meeting, kde se musíte připojit v daný čas, půjde to spustit a přerušit kdykoliv, z mobilu, tabletu nebo počítače.
Kromě novinek v předpisech, rozdělení vzdušného prostoru a rozboru nehod nebude pochopitelně chybět připomenutí běžných postupů a toho, na co se v praxi často zapomíná. Od pilotů a řídících pro piloty.
Předprodej za 790 Kč spuštěn!
(cena od 1. ledna 2024: 990 Kč)