Obrazová metodika výcviku C-105

Zlín Z-126 (vojenské označení C-105)→ byl řadu let standardním výcvikovým letadlem českolovenských pilotů jak v aeroklubech tak u vojenského letectva. V průběhu 70. let byl postupně nahrazován – v aeroklubech letouny řady Z-40 (zejména Z-142→ po roce 1980), v letectvu dokonce existovalo období, kdy se i základní výcvik létal na proudových letounech. Ojediněle se na Z-126 provádí základní výcvik pilotů i po roce 2000 – tvrdí se totiž, že kdo se naučí přistát se stopětkou, tak už přistane se vším. A já s tím plně souhlasím. Stopětka sice neodpouští, ale jak se to jednou člověk naučí, tak potom stopětka odměňuje. Video z jednoho povedeného přistání s odměnou zde.

Stopětky začaly létat v aeroklubech v padesátých letech – a to bylo dlouho před běžnou dostupností kopírek, o stahování z Internetu nemluvě. Tištěných letových příruček (s označením Přísně tajné) nebylo dost a tak v aeroklubech existovaly další materiály. Podobné obrazové materiály jsou pro adepty létání lepší, než stovky stránek textu. Ostatně i pro pozdější Z-142 byly podobné obrázky zpracovány – a to oficiálně Svazarmem, jednalo se obrazovou přílohu osnovy V-MOT1. 

Obrázky příručky jsou z Hořic, poskytl Andrej Cepko. Další příručky pro různé verze Trenérů mám zde.

Nestihli jste zimní školení u vás na letišti?

Stejně jako minulý rok i letos máme na AirGuru.cz zimní školení on-line. Není to zoom meeting kdy musíte být připojeni ve stanovenou hodinu, není to nahraný webinář nebo přednáška. Spustit a přerušit lze kdykoliv, pro piloty motorové, vivatáře, plachtaře i UL.

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.