Obrazová metodika výcviku C-105

Zlín Z-126 (vojenské označení C-105)→ byl řadu let standardním výcvikovým letadlem českolovenských pilotů jak v aeroklubech tak u vojenského letectva. V průběhu 70. let byl postupně nahrazován – v aeroklubech letouny řady Z-40 (zejména Z-142→ po roce 1980), v letectvu dokonce existovalo období, kdy se i základní výcvik létal na proudových letounech. Ojediněle se na Z-126 provádí základní výcvik pilotů i po roce 2000 – tvrdí se totiž, že kdo se naučí přistát se stopětkou, tak už přistane se vším. A já s tím plně souhlasím. Stopětka sice neodpouští, ale jak se to jednou člověk naučí, tak potom stopětka odměňuje. Video z jednoho povedeného přistání s odměnou zde.

Stopětky začaly létat v aeroklubech v padesátých letech – a to bylo dlouho před běžnou dostupností kopírek, o stahování z Internetu nemluvě. Tištěných letových příruček (s označením Přísně tajné) nebylo dost a tak v aeroklubech existovaly další materiály. Podobné obrazové materiály jsou pro adepty létání lepší, než stovky stránek textu. Ostatně i pro pozdější Z-142 byly podobné obrázky zpracovány – a to oficiálně Svazarmem, jednalo se obrazovou přílohu osnovy V-MOT1. 

Obrázky příručky jsou z Hořic, poskytl Andrej Cepko. Další příručky pro různé verze Trenérů mám zde.

Zimní školení 2024

Stejně jako v minulých letech, i v roce 2024 jsme na AirGuru.cz připravili zimní (nebo někde se říká jarní) školení. Novinky ve vzdušném prostoru a předpisech, připomenutí toho, co běžně jako piloti zapomínáme a předpisem L-13 požadovaný každoroční povinný rozbor nehod. Není to nahraná přednáška, není to webinář domluvený na určitý čas, je to e-learning, který si můžete kdykoliv pustit a kdykoliv zastavit, funguje pochopitelně také na mobilních zařízeních. Na konci čeká kvíz pro ověření znalostí a nálepka do zápisníku.

Toto školení děláme již několik let a a máme také variantu pro kluby/letecké školy/jiné organizace. Cena pro jednoho pilota v tomto případě vychází zásadně míň než běžná prodejní cena 990 Kč, k zakoupení na stránkách AirGuru.cz.

Naprostá většina ohlasů je maximálně pozitivních a potvrzují, že školení nemusí být jenom nudné dopoledne na učebně. Jeden pilot se nám dokonce přiznal, že celé školení s ním absolvoval i nepilot - protože ho to prostě zajímalo. 

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.