Základních pravidla leteckých filmů (nebo filmů, kde se letadla vyskytují)

Před lety jsem byl zatažen do kina na film Letec. Pod dojmem tohoto velmi silného zážitku jsem si tehdy dovolil sepsat pár základnich pravidel, bez kterých to prostě nejde. Co v těch pravidlech ale nemám bylo vyrábění jednoplošníku z dvouplošníku úderem tyčí do vzpěry tak, aby se zlomila a horní křídlo upadlo. To není všeobecné pravidlo a tak se to do seznamu nedostalo.

Ale zase na druhou stranu, jako z každého pravidla existují výjimky – a jednou z výjimek je film Sully. To je prostě skvělý letecký film a dokonce ani české titulky vůbec nejsou špatně udělané.

Z podobného soudku – nesmysly o letadlech, které najdete v internetovém zpravodajství soustředím zde→. Letecký koridor Hrušky, Krušné hory jako termická zeď pro obraty letounů, držáky kol….atd. 

Do jakéhokoliv náročného obratu je letounu uvádí velmi prudkým pohybem řídící páky do levého předního rohu – tedy plně potlačeno a plná levá křidélka. Za nároční obrat se zde považuje zatáčka 30°, přechod do mírného stoupání a podobně. Levý před roh může být nahrazen rohem jiným.

Celé letadlo (včetně motorů) se uvádí do chodu zapnutím dvou úsekových jističů – obvykle označených MAIN a AUX.

Motor vždy naskočí okamžitě – bez ohledu na vnější teplotu a dobu od posledního vypnutí. Toto pravidlo neplatí v případě, že letadlo je jediná možnost úniku z ostrova nebo odlehlé divočiny.

Před a při spouštění motoru je zakázáno jakkoliv manipulovat s přípustí nebo otevřít palivový kohout.

Do Vilshofenu přes Alpy

Fotoreportáž z cesty do Vilshofenu rozšířená o informace pro piloty.

Motor se po spuštění zásadně neohřívá, vždy následuje okamžitý vzlet.

Všechny motory (je-li letadlo vícemotorové) se spouští současně nebo s jen minimální prodlevou

Správný hrdina není obvykle připoután

Pro zahájení vzletu je nutno posunout páku přípusti mírně vpřed a v průběhu rozjezdu je dále posouvat tak, aby maximální přední poloha byla dosažena teprve těsně před odlepením – protože to vypadá, že letadlo narazí na překážku na konci dráhy.

Pro zahájení vzletu je nutno posunout páku přípusti mírně vpřed a v průběhu rozjezdu je dále posouvat tak, aby maximální přední poloha byla dosažena teprve těsně před odlepením – protože to vypadá, že letadlo narazí na překážku na konci dráhy.

Neklamným znakem dosažení maximálních otáček motor je upadnutí ručičky otáčkoměru.

Správný hrdina již při prvním záletu nového letadla zkouší akrobacii nebo překročení rychlostního rekordu.

Při výrobě letadla je nejdůležitějším nástrojem rozbrušovačka chrlící jiskry, zatímco na přední části trupu už pomocí smetáků probíhá nanášení laku (tento jev vynikne zvláště u dřevěné konstrukce Hughesovi Spruce Goose)

Délka vzletu se vždy limitně blíží k vzdálenosti k nejbližší překážce popř. vzdálenosti ke konci vzletové dráhy

Po vysazení jednoho z motorů u vicemotorového letadla vždy následuje prudký propad letadla o několik set metrů

Vysazení motoru nedostatkem paliva nastává zásadně tak, aby letadlo přistálo na okraji cílového letiště

Po vysazení motoru u jednomotorového letadla toto letadlo téměř okamžitě havaruje

V případě nouzového přistání s destrukcí letadla trvá pohyb letadla po zemi bez podvozku minimálně 2 minuty

A finální pravidlo na závěr – pokud sedí v kabině dva piloti, tak pochopitelně řídí oba a současně.

Znáte nějaké další filmové klišé, na které jsem  zapomněl ? Tak mi to pošlete, rád doplním

Almanach

Jakou výšku ukazuje výškoměr? Jakou rychlost ukazuje rychloměr?

Více zde>

Zimní školení 2024

Stejně jako v minulých letech, i v roce 2024 jsme na AirGuru.cz připravili zimní (nebo někde se říká jarní) školení. Novinky ve vzdušném prostoru a předpisech, připomenutí toho, co běžně jako piloti zapomínáme a předpisem L-13 požadovaný každoroční povinný rozbor nehod. Není to nahraná přednáška, není to webinář domluvený na určitý čas, je to e-learning, který si můžete kdykoliv pustit a kdykoliv zastavit, funguje pochopitelně také na mobilních zařízeních. Na konci čeká kvíz pro ověření znalostí a nálepka do zápisníku.

Naprostá většina ohlasů je maximálně pozitivních a potvrzují, že školení nemusí být jenom nudné dopoledne na učebně. Jeden pilot se nám dokonce přiznal, že celé školení s ním absolvoval i nepilot - protože ho to prostě zajímalo. 

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.