Blábolblog

Tato stránka byla založena původně v roce 2006 a soustředil jsem zde nesmysly z leteckého prostředí na které jsem narazil na internetu či jinde. Historicky prvním příspěvkem byl ale text z nějakých regionálních novin, který v roce 2002 komentoval cvičení Clean Hunter:

…. Clean Hunter 2002 je největší letošní taktické cvičení vzdušných sil…….. Letadla při cvičení nepoužívají ostrou munici. Konkrétně v našem regionu letouny využívají zákonů termiky, které jim poskytuji zdejší Krušné hory, jež fungují jako zeď pro obraty letounů.

S aktualizacemi webu mi stránka na mnoho let vypadla, ale v roce 2023 jsem se ji, s ohledem na neustále neutuchající přísun materiálu, rozhodl obnovit. Až na výjimky nepublikuji bláboly z komentářů pod články nebo facebookové příspěvky (jako třeba práškování britské mutace Covidu z Boeingu 757 DHL při vyčkávání nad Brnem kvůli počasí v březnu 2021), to bych totiž nedělal nic jiného. Vzduchová kapsa si ale zasloužila dostat se do výběru a to hned na pole position. Pravidla leteckých filmů (tj. nesmysly, co se tam pořád dokola opakují) mám sepsány zde→.

Vzduchová kapsa, rychlokvaška pilot bez výcviku, zbohatlíci…to jsou evergreeny hrdinů internetových diskuzí. 

Každá betonová plocha na letišti, kde stojí letadlo je ranvej, co?

Na zemi Boeing, ve vzduchu Airbus, na zemi opět Boeing….vot éto těchnika

Nejmenované noviny zjistily, že existuje něco jako UZPLN a že jejich závěrečné zprávy jsou přístupné na internetu. I pěkná grafika byla vytvořena – až na to,že to letadýlko na zemi hodně připomíná Boeing (i když ČSA nemají žádný s wingletama), ve vzduchu je to zase zcela evidentně Airbus (typické zakončení křídla) a na zemi opět Boeing (například tvar směrovky)

Každé menší letadlo nez Boeing nebo Airbus je ultralight, co? Ale uznávám, v posledních letech se to zlepšuje, už častěji najdeme „malé letadlo“

Pravé a levé křídlo to má, to jsou dohromady dvě, tak to musí být dvouplošník. 

1 aircraft, 2 aircraft
Je velmi častou chybou, že množné číslo od aircraft se v angličtině uvadí jako aircrafts, i když správně je to stále jenom aircraft. Ale že bude na stránkách instituce, která nabízí i přezkoušení z angličtiny bych nečekal….

Soupis špatných překladů pilotních výrazů do angličtiny mám zde→

Ne, takto se do rádia fakt nemluví, opakování volacích znaků se používalo snad v 60. letech do tehdejších krystalek. A pochopitelně je taky naopak Vodochody a OKOFI.

Článek o tom, jakou slovní vatu jako piloti někdy používáme na frekvenci mám zde→ – to proto, abychom stříleli i do vlastních řad, nejen do novinářů.

To, co se na letadle jmenuje „leading-edge slat“ nebo také někdy jenom “slat“ se do češtiny fakt jako lamela nepřekládá. 

Letecký koridor Hrušky, bylo to v souvislosti s nákupem Gripenů v roce 2002.

Almanach

Proč letadla vzlétají proti větru, proč nejsou všechna vidět na flightradaru atd.

Celý článek zde

Nad národními parky se létat může – ale ne níže než 300 metrů nad zemí. Více v  Almanachu→ 

Když přídavná nádrž, tak pod křídlem, ne?

Státní letecká inspekce už neexistuje desítky let (byla nahrazena Úřadem pro civilní letectví), stejně tak letecké nehody již dlouho vyšetřuje UZLPN. Ale i tak tuto inspekci najdeme snad u každé třetí havárie. 

Držáky kol se zlomily…

Poznak Boeing a Airbus není vždy úplně jednoduché. Ale nemožné to není, přikládám pár míst, kde jsou na to návody:

v češtině: www.zaletsi.cz, letectvi.narkive.cz , www.leteckezazitky.cz, 

v angličtině: www.airlinerspotter.com

Tož já vám nevím, 2 170 metrů je docela dost, ne? To číslo bude patrně z originálního článku….akorát že tam je ve stopách 😉

A že by tam létalo něco pravidelně z USA nebo Evropy? to fakt ne..

Boeing koupil McDonnell Douglas….takze podle této logiky jezdí po ČR spousta Wolkswagenu typu Škoda Favorit..

Ale asi to jenom takový malý výbuch, ještě že tam nebyl nikdo jiný okolo, mohlo to dopadnout hůř.

Není radaru, není přistání…..

Ty jo, tak to jsme měl normálně kliku, že jsem to nemusel „prudce naklonit“, když jsme tam sedali. 

Postát na místě 

V Trenčíne chcú vyrábať poľské lietadlá Orka….“Má dolet 1 500 kilometrov, vydrží vo vzduchu 5 hodín, dokáže aj postáť na mieste,“ povedal Mikle-Barát. Lietadlo môže bezpečne doplachtiť aj keby vypadli oba motory.

Aero mělo vždy civilní část, Aero Vodochody ale ne.

…..Z kdysi slavného Aero Vodochody, jehož výroba vždy měla civilní i vojenskou část, dodnes zůstala cenná část – vrtulníky Sikorski, které dodává do Spojených států…….

Kde v těch 12 km vzala poušť

…. SpaceLoft XL se nepodařilo splnit misi, když se ve výšce 12 200 metrů vychýlila ze svého kurzu a poté narazila do pouště. Důvod havárie zatím není znám……

Co je to „kolmý sklon“ nevím. Tato havárka se stala neudržením směru pri vzletu – viz youtube.

Závada se sice nepotvrdila, ale i tak raději přistáli bez klapek…..

Tak ještě, že to dopře dopadlo, že to padání vybrali. Prostě kdykoliv se letadlu pokazí motor (nebo motory) tak to začne padat.

Stejně tak ve filmu – pravidla pro účinkování letadel a pilotů jsem sepsal zde→

Tak já nevím, bylo to vojátko nebo ojnice?

Jednalo se o stejnou událost v různých článcích, potřeboval bych vědět, co je správne…..

…. Při odtahování prázdného letadla prasklo vojátko (tažná/tlačná tyč mezi letadlem a tahačem) a Boeing pak setrvačností najel do tahače

 

….….Při odtahování praskla ojnice mezi letadlem a speciálním tahačem a Boeing pak setrvačností najel do tahače. …..

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.