Vyberte stránku

VýLety

Kam se dá letět?

Letět se dá prakticky kamkoliv – s výjimkou zakázaných či omezených prostorů. Při letech po ČR a Slovensku je možné trať za letu operativně měnit dle požadavků a náledy, v případě letů do Rakouska (třeba do Alp)  je nutné podat před letem letový plán – ale i ten lze změnit. Při delších letech je vhodné vystoupat nad oblačnost – vzduch je tak obvykle klidnější a potom let probíhá bez zbytečné turbulence a jako v bavlnce.

foto5

Během letu je možné (a dokonce doporučené ;-)) fotografovat a pokud nezapomeneme můžeme udělat i záznam GPS – který si potom můžete prohlídnout třeba v Google Earth (na ukázku let přes Alpy z Grazu do Welzu ke stažení zde –  pokud si nechcete instalovat Google Earth tak potom tady screenshot). Pokud budete chtít, tak si můžete vyzkoušet i řízení letadla  – v bezpečné výšce pochopitelně.  Letadla jsou obvykle vybavena dvojím řízením a žádné letecké předpisy toto nezakazují. Vzlet a přistání vás zcela určitě řídit nenechám 

Doba letu:

Volitelná. Pokud jste nikdy neletěli malým letadlem, doporučuji 30-45 minut, prodloužit to lze vždycky.

Čím je možné letět:

Výběr letadla je dán dvěma faktory-  počtem cestujících a dobou letu/vzdáleností. Pro lety 20 minut okolo Brna pro jednoho cestujícího je zbytečné pronajímat letadlo letící rychlostí 300 km/hod, které má 4 sedadla. Na druhou stranu pro let k Jadranu je vhodnější rychlejší letadlo se kterým se tam dá doletět i pod 2 hodiny.

Je možné si zaletět vykoupat se v moři?

Ano, nejjednodušší varianta je Portorož ve Slovinsku, mezi Itálii a Chorvatskem. Slovinsko je v Schengenu a tak odpadají formality typu pasového odbavení. Doba letu cca 2 hodiny (dle použitého letadla), po příletu je možné se nechat zavést autem do města (10 minut). Takže doba od příchodu na letiště v ČR do zahájení koupání je pod 3 hodiny. Na odlet se není třeba dostavit 2 hodiny před odletem jako u linky Lufthansy, navíc si dobu odletu určujeme sami. Přijdeme, projdeme halou, sedneme do letadla a letíme.

8:00příjezd na letiště v ČR
8:20odlet z ČR
10:20přílet do Portorože
10:45 – 17:00koupání
17:15příjezd na letiště Portorož
17:25odlet
19:25přílet do ČR

Pár fotek z podobné (ale dvoudenní) akce zde.

piran_2
piran

Zajímavá místa, kam se doletět:

foto2