L-200A OK-PLE

v.č. 170718. Zápis do leteckého rejstříku 4.2.1964. Výrobcem zapsaným do rejstříku SPP, n.p. Kunovice, výrobcem motorů ZJŠ, n.p. Jinonice. 

SPP – Strojírny První Pětiletky, tehdejší název Letu, ZJŠ – Závody Jana Švermy, pozdější Motorlet. Zajímavé je, že údaje v současném rejstříku (online) jsou lehce odlišné (5.2.1964), ale to budou pravděpodobně chyby při přepisu. 

Rok výroby byl 1961 – letoun byl patrně po výrobě uskladněn a k uvedení do provozu došlo až v roce 1964. Majitelem byl SČKA Ústí nad Labem (SČKA znamená Severočeský Krajský Aeroklub) – tedy pochopitelně Aeroklub Svazarmu, domovským přístavem bylo Ústí nad Labem. Letiště Ústí nad Labem bylo časem zrušeno (dnešní letiště Ústí nad Labem je již jinde), ale  sidlo krajského Aeroklubu v Ústí zůstala

Podle některých internetových zdrojů byl letoun od roku 1963 provozován AZNP (Automobilové závody, národní podnik), ale tomu neodpovídá zápis do leteckého rejstříku a ani to, že je OK-PLE uvedena v seznamu letadel Svazarmu pro rok 1969 – předpokládaný roční nálet 140 hodin, roční nájemné bylo 3 360 Kčs. Stejně tak pamětníci ji uvádějí v provozu u Svazarmu. 

V první polovině 80. let stále OK-PLE s dolétanými hadicemi v Mostě. Datum technického přeletu s otevřeným podvozkem do Mladé Boleslavi není známo. K uvedení do provozu pod AZNP došlo někdy okolo 1988 nebo 1989  – i když formálně byla v rejstříku přepsána až 17.8.1989.  Na fotografii Petra Popeláře (dál v na této stránce) z roku 1986 je OK-PLE již s nápisem Škoda Mladá Boleslav.  Změně majitele odpovídá i to, že v hlášení letadel Svazarmu z 31.12.1989 již OK-PLE nefiguruje. 

Na fotografiích z Kunovic je vidět velmi dobré přístrojové vybavení – OK-PLE byla vybavena pro lety podle přístrojů, HSI tehdy na moc letadlech nebylo. Zajímavostí je také záložní umělý horizont na pravé straně – na rozdíl od toho hlavního vlevo se jedná o „západní“ typ – tedy ten, který se dnes používá v naprosté většině letadel.  Srovnání typů horizontu tady.

V rejstříku se také objevuje TOPAIR Praha, Karel Štrebl, poslední provozovatelem bylo od 19.2.1998 LSC Moravská Třebová, v květnu 1994 byla focena v Mostě (viz foto dole) v novém nátěru, 10.5.1997 potom v focena v Holešově. K výmazu došlo 4.9.2000.  

Podle internetového zdroje došlo po roce 2000 v prodeji do Ruska – kde léta pod značkou RF01721 – není to ale ověřeno, je to stejný zdroj, který říká, že letoun létal od roku 1963 pro AZNP což nebyla pravda. 

Děkuji pamětníků za poskytnutí informací. 

Liberec 10/1978, foto Peleťák

Photo by Reinhart Losch

Historie L-200

Nouzové přistání na Kypru

Během přeletů do Egypta došlo i k jednomu  nouzovému přistání na Kypru – bez zranění posádky a zásadního poškození letounu

Více zde

Dvoustovka na lyžích

Pár fotek ze zkoušek L-200 na lyžích ve Vrchlabí

Více zde

S ostruhou lze přistát i jinak, než na tři body

U nás je zaužívané, že s letadlem s ostruhou se přistává na tři body. Ale existuje i metoda přistání na hlavní kola a třeba v USA je snad i rozšířenější. 

Více zde >

Jak ovládat autopilota?

P220/P220UL/EV-97 – Koaly a Eurostáry

Původně to mělo být letadlo kategorie VLA, potom z toho byl Ultralight a jedna odnož se k VLA vrátila

Více zde >

Popis a fotky jednotlivých verzí Trenérů od Z-26 po Z-726K

Unikátní e-learning, jediný na českém trhu

Komunikace při mezinárodním VFR letu 

Záznam celé komunikace při letu z Kunovice do Portorože ve Slovinsku na břehu Jaderského Moře.

Uslyšíte letadlo, všechny pozemní stanice cestou a dostanete nepočítaně rad co říkat, co neříkat a jak to říkat lépe. Uvidíte polohu letadla na mapě. 

Funguje na PC, tabletu i telefonu. Lze kdykoliv přerušit, na dokončení máte 12 měsíců. Možnost položit otázku a dostat na ni odpověď. 

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.