VM-23

V 90. letech zkonstruoval tým okolo Ing. Jiřího Valného v jeho společnosti Inteco 4-místné letadlo, které se mělo stát novým letounem aeroklubů. Postaven byl jeden prototyp, který odlétal část letových zkoušek, ale k certifikaci ani sériové výrobě nikdy nedošlo. Původní návrh tohoto letounu vypadal úplně jinak, jednalo se o celokovový dolnoplošník, ale ten se nerealizoval a podle pamětníků posléze Ing. Valný vytvořil nový projekt v podstatě přes víkend. Byl to hornoplošník s trupem svařeným z trubek a potažený plátnem. Letoun byl poháněn motorem M-332 s pevnou vrtulí.

Zkoušky povětšinou létal zkušební pilot Josef Charvát, dalším členem zkušebního a certifikačního teamu byl Ing. Jiří Duda. Zkoušky probíhaly na letištích Kunovice a dnes již zrušeném Brno Slatina.

Blaník v pozadí je OK-1823 s motorem Rotax 447 – tato úprava byla také vyvinuta společností Inteco. Později byl motor odstraněn a OK-1823 létal dál jako normální Blaník. L-40 byl v majetku firmy Inteco a svého času byl předmětem údajné krádeže.  

 Ta černá Tatra 613 není stranická a státní delegace, s ním přijel známý pilot Josef Skorka.

Po letech nečinnosti se letoun objevil na podzim roku 2019 na letišti v Kunovicích, kde měl být znovu uveden do provozu.

ULM-1 Gryf

Zkonstruováno a vyrobeno v Letu, i když mimo pracovní dobu….

Více zde

Fotogalerie

Fotografie maket a modelů L-610

Více zde

OK-MHC v Luhačovicích

Zlin Z-50LA

Zase další drobný letecký sen splněn, svezl jsem se na padesátce. A to dokonce na té s Lycomingem.

Více zde >

Školení mezinárodní lety VFR

na učebně, osobně.