Virtual cockpit for videoconferencing

(pro češtinu klikněte zde)

„How do you know that one of the guests at your party is a pilot? He will tell you….“ Teleconferencing and videoconferencing have become part of our lives since 2020 more than ever before, and unfortunately it will probably be that way for some time. And why to have boring or stock images background there?

So I got ready tail facing photos of Cirrus, Cessna 172 and Zlin Trenér taildragger cockpit. I recommend downloading the file from the link below the image not saving the image shown. The linked file it already the right size for upload and mirrored. Otherwise you will be sitting on the copilot´s seat…or have canopy handle on the wrong side

You can support me on Buy me a coffee and indicate what cockpit you would like to have next time. 

Quick tutorial how to install it below. Please be aware the the current version of Teams requires you to select a picture after you have added it to the library.  Zoom or Webex it will allow you to add the picture in a similar manner. 

Velehrad

Fotogalerie

Fotografie OK-CZD – druhé (a poslední) L-610G s motory GE

Více zde

OK-MHC v Luhačovicích

Zlin Z-226AS - poslední svého druhu

To, že mi někdo půjčí letadlo nepovažuji za samozřejmé a vážím si toho. A pokud mi někdo půjčí takovou krásku, jako je OK-MHC, tak to to je další úroveň. Děkuji moc.

Více zde >

ULM-1 Gryf

Zkonstruováno a vyrobeno v Letu, i když mimo pracovní dobu….

Více zde

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.