ULM-1 Gryf

ULM-1 Gryf bylo jedno z prvních ultralehkých letadel postavených v Československu. Práce na něm začaly koncem první poloviny 80. let, ale nebyla to „amatérská“ konstrukce v pravém slova smyslu. Konstruktéři totiž byli profesionály v Letu Kunovice – i když se jednalo o jejich mimopracovní aktivity – které ale továrně sloužily také k prezentaci tehdy požadované podpoře mladých. Co bylo SSM dnes ještě někdo možná pamatuje, ale Zenit nebo STM už upadla v zapomenutí. 

Původní pohonnou jednotkou byl Trabant s torzní hřídelí – u kterého tehdy Aerotechnik sliboval certifikaci pro použití v letadlech. Nakonec se toto řešení ukázalo nevhodné a ještě před záletem byl Trabant vyměněn za motor Astro 600.

K záletu došlo v roce 1989 pod tovární značkou OK-122, za kniplem seděl tovární pilot Stanislavem Sklenářem. Po záletu následovala další modifikace – původně preferované spoilery (z hmotnostních důvodů) byly nahrazeny křidélky a sériová výroba nakonec probíhala ve společnosti TIB v Kolíně – s motorem Rotax 447. 

První prototyp (už registrovaný pod LAA jako OK-WUC01) zůstal v Kunovicích a létali na něm převážně členové UL klubu Gryf Uherské Hradiště – tedy jeho konstruktéři.

Jeden z tvůrců, Ing. Jaroslav Dostál, má na svých stránkách další informace o historii tohoto jedinečného stroje. Jarda je i autorem podrobného článku na Gonzoaviation.com.

 

Pohledem pilota:

Gryf byl první motorové letadlo, které jsem letěl v sóle. Jednou z konstrukčních zvláštností byl knipl na pravé straně kabiny a byla okolo toho spousta debat – nejvíce pochopitelně diskutovali ti, co to nikdy neletěli. Mě to nijak zvláštní nepřipadalo, vlastně jsem si to ani neuvědomoval a myslím, že to tak bylo i u ostatních.

Gryf je letadýlko, se kterým se nedá lítat vysoko – ne že by to neuměl, ale je to škoda. Je to prostě aparátek na brouzdnání okolo letiště ve výškach, které předpis dovolí. A po přistání zažíváte poněkud zvláštní kolébavý pocit na zavěšené sedačce.  

Foto Daniel Rybka

L-610G

L-610 s motory General Electric.

Více zde

Jak jsme doletěli do Slovinska

Tentokráte jsme to do Slovinska dali…a na nádherné letiště

Více zde >

Jak nízko může létat IFR provoz

IFR není něco, co se létá pouze nad převodní hladinu nebo dokonce FL95. S IFR provozem se můžeme potkat i ve 3 000 ft mimo CTR a TMA.

Více zde >

Zatáčka

Jak roste pádová rychlost v zatáčce, jaký je potřebný tah a co je to II. režim. Pilotní minimum – na co si dávat pozor při zatáčkách (nejen) nízko nad zemí. 

Více zde >

Prodej C-11 do Egypta

V 60. letech došlo k prodeji některých Svazarmovských C-11 do Egypta. Článek o přípravách a přeletu

Více zde

Jak ovládat autopilota?

První létání s EV-97 na vodě

Fotky z prvních zkoušek Eurostáru na plovácích na Náklu. Někdy okolo roku 2003.

Více zde >

e-learning Jak létat do Chorvatska

Jak naplánovat let do Chorvatska, kde najít požadované informace pro let. A potřebuji pro let nad mořem zachranné vesty?

Více zde >

Nešlo by to líp?

Nepravidelný cyklus drobných rad a připomenutí toho, co jako piloti často děláme špatně.

Více zde >

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.