Cvičná navigační etapa
Na této stránce naleznete typickou sadu podkladů, kterou dostanete na navigační soutěži. Ne každá soutěž je stejná, ne všude dostanete zadání v tomto formátu. Někde dokonce dostanete pouze popis trati, na základě kterého si budete muset trať do mapy nakreslit. Ale i když mohou být formáty různé, princip je v podstatě pořád stejný – letět přesně po trati v přesném čase a najít/rozpoznat co nejvíce objektů. Rozsáhlý návod na soutěže zde→.
Podklady na této stránce jsou založeny na 18. ročníku soutěže Divokým Slováckem v Kunovicích, všechny si je jako PDF soubor můžete stáhnout zde→. Pokud si chcete zaletět nějakou starší trať z Benešova, tak je potom má Patrik na svých stránkách Aerobáze.cz
Mapa
Soutěže se většinou létají podle mapy 1:200 000. Někdy se trať vleze na A4, někdy je to A3. Mapu pro tuto cvičnou etapu si, stejně jako ostatní podklady, vytiskněte na A4 – při tisku dejte měřítko 100% v nastavení tiskárny. Ale i pokud to měřítko nanastavíte, tak rozdíly budou minimální a pro účely tréninku asi nepodstatné.
Před letem si ale vždy zkontrolujte na airsview.cz jestli trať nevede přes nějaký prostor, kde nesmíte letět (NOTAM atd).
V době konání soutěže se vám to nestane, to si hlídá organizátor, ale mimo den soutěže to může být jinak a tak si to, na rozdíl od soutěže, musíte zkontrolovat sami.
Slovní zadání trati
Zde naleznete něco, co nemusí být vždy na mapě jasné – co přesně je otočný bod. Jestli je to křižovatka, mostek, kostel, rozhledna atd.
Vzdálenosti jsou dobré, ale víc nás zajímají časy na těchto bodech. A ty zde nejsou, ty jsou v dalším dokumentu.
Kurzy zde máte taky, ale kompas je (oproti očekávání) na navigační soutěži do jisté míry doplňkovým přístrojem.
Časy na jednotlivých bodech
V tomto dokumentu máte napsaný čas vzletu a časy průletů nad jednotlivými body a případně doby letů pro jednotlivé úseky. V principu existují 2 možnosti, obě mají své výhody a nevýhody. Pro účely této cvičné etapy je lepší použít čas od nuly než reálný čas – aby vám při tom vyčkávání nedošlo palivo.
V tomto dokumentu také najdete čas, který máte od vzletu do výchozího bodu trati (7 minut v našem případě). Rychlost, kterou hodláte trať letět jste si vybírali sami – musíte si ji deklarovat na přihlášce. Pro Cessnu 172→ doporučuji 75 nebo maximálně 80 kts, pro EV-97→ 75 kts, pro Vivata→ 65 kts. Více o volbě správné rychlosti v Návodu na navigační soutěže→.
Rychlosti jsou uvedeny v knotech, tuto jednotku využívá program pro zpracování výsledků RallyWin. Na některých soutěžích se ale můžete potkat s rychlostmi v km/hod, někdy se můžete potkat také s tím, že si časy na jednotlivých ramenech musíte spočítat sami.
Reálný čas
Uvedené časy jsou místní (případně UTC).
Časy od nuly
Čas nula je váš stanovený čas vzletu.
Fotografie otočných bodů
Vaším úkolem je určit, jestli na fotografii je skutečně otočný bod nebo něco jiného. Někdy může stát, že fotky výchozího (VBT nebo SP) a koncového bodu trati (KBT nebo FP) budou na samostatných papírech.
Fotografie objektů na trati
Většinou jsou ty sady dvě, někdy se dokonce (docela výjímečně) dozvíte, na kterém rameni je která fotka. To ale není případ této sady, zde pouze víte, jestli je to před otočným bodem č. 4 nebo za ním. To, co je na fotce zakroužkované nemusí ležet přímo na na trati, ale do určité maximální vzdálenosti od ní (obvykle 300 m). A pamatujte, fotky obvykle nejsou v pořadí, v jakém se na trati necházejí.
Záznamový arch
Zde vyplníte, co jste cestou našli a viděli. Vždy si zkontrolujte, v jakých jednotkách to po vás organizátoři chtějí. Pro tyto účely je dobré mít nachystané měřítko, i jednoduché násobení (6,4 cm na mapě dvoustovce musím násobit 2 aby to bylo v kilometrech…nebo se to má dělit 2?) může být po i méně náročném navigačním letu problém. Ano, může, i když se vám to teď u internetu nezdá.
Při vyplňování pamatujte, že špatně určené je většinou odměněno více trestnými body než neurčené. Takže pokud se rozhodnete fotky nastřílet podle mapy (což někdy fakt jde), tak to ve vlastním zájmu nepřehánějte.
Nejčastější chybou u vyplňování je, že zapomenete nahoru napsat jak se jmenujete vy a vaše letadlo.
Správné řešení – už máte odletěno? Dřív si to tady nečtěte….
Každá správná hádanka má mít řešení, na tomto linku→ najdete soubor, kde uvidíte polohu jednotlivých fotek a kolik bylo falešných otočných bodů.
Tak jaké to bylo? Přihlášku na Divokým Slováckem první sobotu v červnu už máte podanou?
Unikátní e-learning, jediný na českém trhu
Komunikace při mezinárodním VFR letu
Záznam celé komunikace při letu z Kunovice do Portorože ve Slovinsku na břehu Jaderského Moře.
Uslyšíte letadlo, všechny pozemní stanice cestou a dostanete nepočítaně rad co říkat, co neříkat a jak to říkat lépe. Uvidíte polohu letadla na mapě.
Funguje na PC, tabletu i telefonu. Lze kdykoliv přerušit, na dokončení máte 12 měsíců. Možnost položit otázku a dostat na ni odpověď.