Nejčastější chyby při vyplňování letového plánu

Identifikace letadla se píše bez pomlček. Zato ale nula (UL, větroně) je platná číslice v každém případě
Asi nejčastější chyba – počet letadel se vyplňuje pouze v případě, že je jiný než jedna. Bohužel ne každý si ten předpis přečte a tak v různých materiálech najdete onu špatnou jedničku.
Typ letadla se nevyplňuje libovolně, je nutné používat pouze typy uvedené v ICAO DOC 8643 – https://www.icao.int/publications/DOC8643/Pages/default.aspx. Některé typy jsou docela obskurní, ale co už s tím. Všechny Trenéry jsou Z26, Z-42, 142 a 242 je Z42. atd. Pokud máte UL neuvedené v seznamu (a třeba Sova, Eurostar nebo Bristell tam jsou), tak potom pište ULAC a do poznámky v poli 18 typ uveďte
Pro letiště vzletu používejte ICAO zkratku. Nepoužívejte neoficiální zkratky UL letišť (které se vám tam stejně nevlezou) nebo lidovou tvořivost jako v tomto případě
Čas vzletu se píše ve tvaru HH:MM. A v UTC, nikoliv v lokálním čase.
Rychlost v kilometrech musí mít 4 číslice
Výška se píše buď altitude (A040), letová hladina (F090) nebo pokud zatím nevíte jak vysoko poletíte, tak pište jednoduše VFR.
Nedává žádný smysl u VFR letu vypisovat každou krabičku avioniky co máte na palubě, S znamená “standard”. S za lomítkem je druh odpovídače, tam už dává smysl psát, co máte
Souřadnice je sice možné formálně používat, ale proč? Řídící bez odečítání na mapě neví kam letíte a ani vy na dotaz, jaký máte další otočný bod za Jihlavou asi nebude mít odpověď. Mezi body se žádné znaky nebo spojovátka nepíší.
Doba letu opět jako HH:MM
Datum se píše Rok-měsíc-den (všecho jako dvě čísla). Pochopitelně se neuvádí pokud dáváte plánek v den letu
EET (čas přeletu hranice FIRu (což jsou často (ale ne vždy státní hranice)) se uvádí jako doba od vzletu (tj. hodinu a třicet minut) a ne čas přeletu hranice v UTC. Místo přeletu se obvykle neuvádí.
Telefon na sebe je dobré uvádět i sem – i kdyby byl stejný jako ten dole, kdo plánek podal
Škrtnutím prvního políčka škrtáte všechno, netřeba to opakovat, další políčka pouze upřesňují
Barva se dává pro učely pátrání po letadle/troskách. Takže asi nemá smysl zacházet do detailů
Škrtnutím N dáváte najevo, že nepíšete žádné poznámky. Úplně k ničemu, ale můžete s tím machrovat, že víte, jak je to správně.