8.33 rádia a proč je nutné stávající rádia vyměnit

Na podzim 2016 byly přelaďěny “velké” frekvence (CTR, TMA) v západní polovině republiky, 30.3.2017  zbývající “velké” frekvence a malá letiště v západní polovině ČR, v listopadu 2017 potom byl přechod dokončen. I James Bond se o tuto aktivně problematiku zajímá – a Q mu to ochotně vysvětluje – zde je link –  berte to jako příprava na zkoušku z ICAO angličtiny.

  • Nové 8.33 frekvence nelze naladit na starém 25 khz rádiu, rádio je nutné vyměnit.
  • Naprostá většina frekvencí bude po dokončení přechodu v 8. 33, ale některé zůstanou v 25 kHz – třeba Praha Info  nebo Brno Radar – jedná se o tzv. ofsetové (CLIMAX) frekvence, které obsluhují větší oblast pomocí vysílačů kousek posunutých okolo základní frekvence a do šířky 8.33 se prostě nevlezou.
  • Frekvenci, která je v 25 kHz (např 126.100) není možné naladit jako 8.33 kanál (vybrání 126.105 na displeji). Za jisté souhry okolností se tak lze sice dovolat, ale jenom někde a někdy.
  • Podle toho, co naladíte na displeji rádio samo pozná, jestli chcete šířku pásma 25 Khz nebo 8.33 kHz – viz tabulka dole pokud někdo chce jít do detailu. Ale z uživatelského hledistka prostě naladíte to, co je na mapě/co řekne řídící a ani nevíte a nepotřebujete vedět, jestli je to 8.33 nebo 25. Jediný rozdíl je v tom, že po přepnuté rádia do 8.33 (správně by mělo být do 8.33/25) se tím kolečkem, kterým se nastavuje část frekvence za desetinnou čárkou musí víc točit.
  • Na trhu jsou (nebo minimálně byla) bohužel rádia (ICOM A-210E), která po přepnutí do 8.33 neumí naladit 25 KHz. Takové rádio by ale nemělo být v letadle, jedná se o pozemní stanici.
  • Frekvenci, která je v 8.33 (třeba 120.105) lze sice zdánlivě naladit na 25 kHz rádiu (kanál 120.105 přece odpovídá 120.100 MHz a tam na KY-97 naladím 120.10) , ale díky šířce pásma a nepřesnosti ladění 25 Khz stanice se patrně nedovoláte a navíc výrazně zarušujete frekvence okolo. A asi tam bude i nějaký postih z ČTU.

Odbočka – su jenom zvědavý, jestli se rozčílí i Adolf – jednou mu vyfoukli jednosic na přelet, jednou Túčko, tak bych se divil, kdyby měl vyměněné rádio.

Havárie OK-XYK v roce 1995

Havárie při zkouškách vývrtek v roce 1995

Více zde

Moje první vysazení

Popis toho, jak mi ve vleku vysadila dvěstěpetka. Naštěstí kousek od letiště.

Více zde >

Otázky a odpovědi k mezinárodním letům VFR

Všechno, co jste chtěli vědět ale báli jste se zeptat

Více zde >

Jak ovládat autopilota?

Stabilizované přiblížení?

Musíme letět stabilizované přiblížení nebo stačí dobře odletět posledních 6 sekund? 

Více zde >

Zimní školení 2024

Stejně jako v minulých letech, i v roce 2024 jsme na AirGuru.cz připravili zimní (nebo někde se říká jarní) školení. Novinky ve vzdušném prostoru a předpisech, připomenutí toho, co běžně jako piloti zapomínáme a předpisem L-13 požadovaný každoroční povinný rozbor nehod. Není to nahraná přednáška, není to webinář domluvený na určitý čas, je to e-learning, který si můžete kdykoliv pustit a kdykoliv zastavit, funguje pochopitelně také na mobilních zařízeních. Na konci čeká kvíz pro ověření znalostí a nálepka do zápisníku.

Naprostá většina ohlasů je maximálně pozitivních a potvrzují, že školení nemusí být jenom nudné dopoledne na učebně. Jeden pilot se nám dokonce přiznal, že celé školení s ním absolvoval i nepilot - protože ho to prostě zajímalo. 

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.