Otázky a odpovědi k mezinárodním letům

poslední aktualizace září 2021

Toto je průběžně aktualizovaná sada otázek a zejména odpovědí týkajících se mezinárodních letů. Další otázky je možno pokládat pomocí formuláře úplně na konci. Nové otázy a odpovědi obvykle přidávám na konec textu nebo ta,, kde podle kontextu pasuji.

 

Pro let v rámci EU není potřeba odbavení, tak proč radíš lítat do Chorvatska přes Portorož nebo Maribor ?

Chorvatsko je sice členem EU, ale nikoliv Schengenského prostoru. Proto je třeba pasové (nikoliv celní) odbavení. Létat úplně bez jakéhokoliv odbavení je možné do zemí, kterou jsou členy EU A současně Schengenského prostoru – musí být splněny obě podmínky. Například Švýcarsko je sice členem Schengenu, ale ne EU a tak tam potřebuješ celní (nikoliv pasové) odbavení.

 

Takže na Slovensko není potřeba žádné odbavení, stačí podat plánek a letím?

Na Slovensko žádné odbavení potřeba není. Podat plánek nemusíš, pokud na Slovensku vstupuješ do prostoru třídy G. Což je u nich (mimo řízené prostory) do 8 000 ft.

 

Moment, prostor třídy G je snad do 1 000 ft AGL (nad zemí), ne?

Různé země mohou mít různé rozdělení vzdušného prostoru. Třeba na Slovensku mají Gčko do 8 000 ft, v Chorvatsku hned na Gčko ve 1 000 ft AGL navazuje prostor C nebo D.

 

Proč si to pasové odbavení pro cestu do Chorvatska neudělat v ČR?

Ano, je to možné, ale pečlivě si nastudujte podmínky Cizinecké policie – https://www.policie.cz/clanek/general-aviation-informace-pro-kapitany-letu.aspx. Musí se tam vyplnit formulář, takže je nějaká administrativa navíc.

Pokud letíš Cessnou 172 nebo podobně rychlým strojem, tak patrně stejně budeš někde po cestě přistávat pro palivo (a jiné úkony) a tak je nejlepší naplánovat toto přistání tam, kde se zrovna odbavíte pro výstup z Schengenu. Třeba Portorož, Maribor, Balaton, těch možností je spousta. Pro návrat do ČR to stejné, nemusíte řešit žádné formuláře a oznamování naší cizinecké policii.

 

Pro lety po Schengenu nemusím podávat letový plán, je to tak správně?

Negativ, letový plán je povinný pro mezinárodní lety – pokud není stanoveno jinak. A to „stanoveno jinak“ musí být na obou „koncích“ letu a v jeho průběhu. ČR je naštěstí relativně liberální, stejně jako většina států okolo a na západ od nás.

 

Jak je to v Rakousku?

Do a z Rakouska už se dá letět bez letového plánu. Ale jsou tam další podmínky, například S mód odpovídač v některých prostorech

 

Můžu letový plán na cestu zpátky podat už před odletem?

Ano, určitě. Je ale dobré vědět, že za rozeslání plánku odpovídá letiště odletu. Takže i pokud plánek na cestu ze Splitu podáte v Praze před odletem, tak případně problémy potom musíte řešit s Chorvatským ARO. V Praze se snaží pomoct, ale moc toho nevymyslí, odpovědnost je na druhé straně.

 

Čas vzletu musím dodržet 5 minut před a maximálně 15 minut po? Je to tak?

Tolerance není u VFR letů tak striktní, ale pokud poletíte o hodinu později, tak se připravte na problémy, které za jistých okolností mohou skončit i tím, že budete podávat nový plánek.

 

Potřebuju do zahraničí zkoušku z angličtiny i pokud poletím v dvojím?

Velitel letadla musí mít (kromě jiného) jazykovou kvalifikaci – v případě VFR letů je to pouze zkouška z ICAO angličtiny. Takže pokud ji má instruktor, tak vy ji nepotřebujete. Více informací o angličtině pro piloty mám v samostatném článku.

 

Potřebuji do zahraničí všeobecný průkaz radiofonisty?

Ano, je to požadavek ČTÚ, jestli o tom v zahraničí ví a kontrolují to je druhá věc, to nehodlám soudit. Více informací jsem soustředil do tohoto článku včetně toho, jak získat tento průkaz online zkouškou (tedy bez osobní návštěvy na Českém telekomunikačním úřadě)

 

Mám kamaráda, který má akorát UL papíry a zapsanou ICAO angličtinu, já mám PPL ale zatím bez angličtiny. Tak si ho s sebou vezmu jako komunikátora a poletíme Cessnou.

Tato varianta není bohužel možná, kolega s UL papíry těžko bude velitel letadla.

 

Mám zapsanou ICAO angličtinu, ale rád bych si s sebou na první let vzal instruktora. On ale angličtinu zapsanou nemá.

Tak potom musí být instruktor jako další osoba na palubě, velitel letadla jsi ty. Ale zkušený instruktor na palubě určitě pomůže – odhad počasí atd.

 

Potřebuji pro let na Slovensko angličtinu?

Slovensko je speciální případ – pro let tam není potřeba mít zapsanou angličtinu. Stejně tak již neplatí nutnost vyžadovat si povolení pro ULL jako v minulosti. Ale Slovensko vyžaduje průkaz radiofonisty.

Mohu letět do Německa pokud mám zapsanou němčinu?

Jistě, to je možné. Akorát nevím o nikom, kdo by tu němčinu měl zapsanou, pokud to umíte tak se prosím podělte o zkušenosti.

 Po přistání po mě chtěli hlukový a pojistný certifikát. Mají na to právo?

Pojistný certifikát určitě musíte mít a některé země vyžadují i hlukový. Kdo a jak to může kontrolovat netuším. Ale pracovník místního CAA zcela určitě ano.

 

UL jsou teď do 600 kg, platí to všude?

 Ne všechny země přešly na těch 600 kg, takže všeobecná odpověď je bohužel ne. Stát od státu. A pozor, některé země maji úplně jiný limit – např. 560 kg. A pochopitelně neplatí, že když jsem si před 10 lety koupil UL které mělo maximální vzletovou hmotnost 472.5 kg tak teď můžu lítat na 600 kg. 600 kg je maximální limit a každé letadlo je třeba zkoušet a schvalovat individuálně. A dřív vyrobená letadla v naprosté většině případů nelze potáhnout na 600 kg jen změnou štítku v kabině.

 

Stačí ICAO level 4 i na PPL, nejenom UL?

 jasně, požadavky jsou stejné, minimum je 4.

 

Je potřeba ICAO angličtina i pro let větroněm?

 Formálně ne, ale určitě je dobré si to udělat pokud chcete plachtit v zahraničí.

 

Mám zapsanou ICAO angličtinu v PPL, musím ji mít i v UL průkaze?

 Asi by tam měla být, na LAA to jednoduše zapíší na základě PPL průkazu, není potřeba nová zkouška

 

Je nutné hranice přelétávat pouze na určených místech?

 Ne, není, to platilo v dávné minulosti, dneska lze hranici přelétávat kdekoliv. Dokonce místo přeletu ani nemusí být traťový bod v letovém plánu.

 

Slyšel jsem, že s UL do Rakouska musím mít minimálně průkaz PPL, je to tak?

 Ne, toto už není pravda, Rakousko pravidla uvolnilo, není třeba PPL a platit přes 200 EUR za povolení. Už není třeba žádat o povolení, stačí mít pouze požadované dokumenty.

 

Je nutné v Portoroži objednávat odbavení mimo Schengen jako při odletu z ČR?

 Ne, v době psaní této odpovědi to nebylo nutné. Ale pochopitelně se to může změnit.

 

Mají jiné státy AisView, kde můžu vidět prostory a jejich aktivace?

 Někde ano, ale bohužel zdaleka ne všude. Aktuální prostory ukazuje take Skydemon a jiné aplikace, ale jsou to pochopitelně neoficiální data. Třeba Německo je tady https://secais.dfs.de/pilotservice/service/aup/aup_edit_map.jsp

 

Máš nějaké doporučení, jak rychle nastudovat ty desítky stránek NOTAMů na let do Chorvatska?

 Mám. Přečíst 😉 Takže nemám. Ale pomocí funkce Suppress na Autorouteru lze udělat studium dny dopředu, vyeliminovat nepodstatné Notamy a před letem pouze projít to, co je nové.

 

Mám pouze průkaz ULL, musím si před letem do zahraničí udělat kvalifikaci řízené lety?

 Pokud v zahraničí (včetně Slovenska) poletíte mimo řízené prostory, tak by to mělo jít. Ale i tak bych si kvalifikaci řízené lety doporučil udělat každému. Nikdy nevíte kdy se to bude hodit, kdy například kvůli počasí povede jediná cesta právě přes řízený prostor. A ruku na srdce, pokud si nejste schopni udělat kvalifikaci řízené lety, tak mám jisté pochybnosti, že jste si schopní let do zahraničí zodpovědně a důkladně naplánovat.

 

Dá se v zahraničí tankovat na fakturu nebo musím platit v hotovosti/kartou?

Ano, může se někde stát, že si to vy nebo váš provozovatel domluví, ale určitě bych na to nespoléhal. To stejné přistávací poplatky. Pozor na některá letiště, kde je možné platit palivo pouze kartou společnosti poskytující palivo.

 

Potřebuju souhlas provozovatele pro let do zahraničí?

 Provozovatel letadla musí vědět, co se s jeho letadlem děje. Tedy jednoznačně ano a to se týka každého letu, nejenom zahraničního. Je to pouze na vaší dohodě s ním. Když ten souhlas budete mít písemně, tak se to může hodit, ale nevím o případu, že by tuto skutečnost někdy někdo někde kontroloval.

 

Existuje pro let do zahraničí nějaká výcviková osnova nebo kvalifikace zapisovaná do průkazu či zápisníku?

 Ne, žádná osnova nebo zapisovaná kvalifikace formálně neexistuje – pochopitelně mimo ICAO angličtiny a průkazu radiofonisty. Je to tedy na zvážení vašem či zvážení provozovatele letadla.

 

Mám eroplán s turbem, mohu plánovat i let nad FL95?

 Jistě, FL95 není strop pro VFR lety, ale letová hladina, kde v ČR (!) začíná řízený prostor. Pro stoupání do FL 120 (např.) už tedy musím mít povolení ŘLP. V různých zemích je to ale může být jinak, FL95 není úplně všude – třeba na Slovensku není hranice řízeného prostoru FL95 ale 8 000 ft. Pozor taky na na vybavení kyslíkem – nad FL 100 je povinnost pro pobyt delší jak 30 minut, nad FL 130 trvale. Řešeno v dodatku 2A předpisu L-6/II. Americké požadavky jsou trošku volnější, ale i tak nemá cenu s tímto moc experimentovat, zejména při solo letu. 

 

Jak 8 000 ft, snad FL 80, ne?

 5 000 ft jako převodní výška platí v ČR a třeba v Německu, ale různé země mají toto výšku jinak. Třeba na Slovensku je to 10 000 ft, ve Slovinsku 10 500 ft.

 

Musím si kupovat papírovou ICAO mapu státu kam letím nebo stačí Skydemon v tabletu?

 Nevím o tom, že by některý stát měl povinnost mít papírovou mapu. Ono to ostatně není tak ani u nás. Je povinností mít aktuální a platné informace. V jaké podobě už je na mně jako veliteli letadla. Ale představa, že poletím 500 km do neznáma jenom podle tabletu je docela děsivá. Co budu dělat, když se mi ipad přehřeje nebo odejde napájecí kablík a budu bez baterky? Pokud mám glass cockpit s aktuální databází, tak potom tablet jako záloha snad dobrý, pokud nemám zastavěnou avioniku, tak bych chtěl k tabletu mít papírovou mapu jako zálohu. I kdyby bylo loňská, pořád lepší než mapy.cz v mobilu. Což mimochodem taky není od věci – jen je nutné si danou zemi stáhnout dopředu. Jako úplně poslední záloha zálohy se to může hodit. Na toto téma jsem se trošku rozpsal tady

 

Pořád opakuješ Skydenom, to máš nějakou provizi?

 Ne, nemám, nikdo mi to zatím nenabídl ;-). Ale připadá mi prostě nejlepší ;-). Svého času jsem používal EasyVFR, ale přešel jsem právě ke Skydemonu. Další volbou je Foreflight (tady je možnost dokoupit si Jeppesen VFR Charts (původní Bottlan) který jsou prostě skvělé – ale jako celek je to o dost dražší než Skydemon), Air Navigation Pro, Airboxrunway HD, Rocket route. A další, které neznám. Nebo si udělejte svou aplikaci pomocí Open Flight Maps. Krátké srovnání Skydemonu a AirMate jsem udělal tady

 

Proč už se v Německu okolo Mnichova nevolá Mnichov Information, ale nějaké Langen Information, co to je?

 Svého času byl období, kdy se Mnichov Information volal i poblíž Berlína. Tak se asi rozhodli odstranit to zmatení a pojmenovali svůj FIC podle města Langen jižně Frankfurtu, kde sídlí DFS (Německé ŘLP). Stejně jako u nás nebo v Rakousku je jeden volací znak, ale různé frekvence v různých sektorech.

 

Letím z Příbrami na jihovýchod ve FL75. Po přechodu na Wien Information jsem dostal QNH 1023. Proč, jsem přece nad převodní výškou?

 Převodní výška v Rakousku není 5 000 ft jako u nás, mají 10 000 ft (kromě příletů do Innsbrucku, kde to je individuální). Po přeletu hranice nastavím tedy 1013 a upravím výšku. O kolik a kam? Odpověd máte v bílých písmenech na následujících řádcích, stačí označit myšíPo přestavení výškoměru se ocitnu o 270 ft níž, takže musím stoupat, abych měl zpátky výšku dle tabulky cestovních hladin. Ale kdo a proč by to počítal dopředu, že?

 

Jaká jsou omezení s Covidem, kam se může letět a kam ne?

 Otázka za milion, odpověď se mění každý den, na stránce https://www.public.nm.eurocontrol.int/PUBPORTAL/ klikněte na pravidelně aktualizovaný odkaz „COVID NOTAM Summary„. 129 stránek 😉

 

 

V zastavěné GNS430 mám loňskou databázi, mohu s tím letět do zahraničí?

 Aktualizovaná databáze je nezbytně nutná pro IFR let. Pro VFR let to není tak striktní, ale je potřeba mít aktuální informace.

 

Letím ze Znojma na Slovensko a nejkratší cesta je před Rakousko. Můžu si to zkrátit bez letového plánu?

 Do Rakouska je možné letět bez letového plánu za určitých podmínek. Lze vstupit do prostoru E nebo G. Ale musíte mít odpovídač s módem S, to je podmínka vstupu do Rakouska bez letového plánu. 

Letím do Portorože s letovým plánem, ale cestou mě zavřelo počasí už u Balatonu. Mohu tam přistát, i když Balaton nemám jako náhradní letiště na letovém plánu?

Ano, určitě. Prioritou je dostat se bezpečně na zem. 

Ale v tom případě musím řídícího požádat o změnu letového plánu a nadiktovat všechny změněné informace po rádiu.

Ano, čistě formálně ano. Ale pokud jste v situaci, že vás zavírá počasí, tak prostě oznamte, kam divertujete a dál to neřešte. Máte lepší věci na práci než rušit v letovém plánu plánovaný čas přeletu hranic do Slovinska. Řídící to pochopí – pokud bude chtít něco vědět, tak se zeptá. 

Letím z Chorvatska přímo do ČR  – odbavení budu dělat v Brně. U Břeclavi mě zastavila bouřka, co se nedá obletět. Můžu tam přistát i když tam není odbavení a nemám ji na letovém plánu?

Prioritou je opět bezpečné přistání. Takže pokud není jiná vhodná možnost, tak sedni v Břeclavě. A potom dál řeš po telefonu, jestli na tebe pošlou úředníka z Lanžhotu nebo Brna. Ale určitě je to potřeba řešit okamžitě a ne za hodinu a půl odstartovat do Brna.