Jan Východský

Narodil se 20. března 1925 v Hruškách u Břeclavi. Dětství prožil v Hodoníně v rodině řezníka. Před válkou v letech 1936 až 37 začal studovat na státním reálném gymnáziu, které po válce v roce 1946 dokončil maturitou. Za války pracoval jako praktikant a úředník v několika firmách, mimo jiné také od srpna 1943 do března 1945 v letecké továrně v Kunovicích.

Působil jako fotograf amatér a také létal jako pilot –plachtař. Po maturitě nastoupil do zaměstnání v Letu Kunovice jako expediční úředník, od počátku šedesátých let pracoval v letecké továrně SPP Kunovice (později LET) jako fotograf, ale i výtvarník.

Letadla, létání a fotografování to byli jeho koníčci, kterým naprosto podlehl. Celé dny strávil po práci na letišti jako člen Aeroklubu, pilot –plachtař. S kamarádem Vladimírem Janíkem jezdili na bicyklech po leteckých dnech a fotografovali letadla. Jako fotograf amatér fotografoval všechny události v aeroklubu, zdokumentoval provoz letiště, pořizoval snímky letadel i kolegů pilotů, kreslil karikatury a propagační letáky. Rád kreslil.

V roce 1951 se oženil a s manželkou Květoslavou se přestěhoval do podnikového bytu na sídliště Mojmír v Uherském Hradišti. Ani manželství a rodičovské povinnosti (měl tři děti, dvě dcery a jednoho syna) jej neodvedly od jeho letadel. Byl také jedním ze zakládajících členů Aeroklubu v Brně–Medlánkách.

Kromě fotografování na letištích v Kunovicích, v Chocni, ale i jinde, začal také jako profesionální fotograf fotit na zakázku rodiny a děti známých i neznámých sousedů a kolegů. Filmy a fotografie si sám vyvolával, stále měl v pohotovosti fotokomoru v koupelně malého bytečku 2+1 v činžáku na sídlišti Mojmír.

Letecká muzea

Almanach

Proč letadla vzlétají proti větru, proč nejsou všechna vidět na flightradaru atd.

Celý článek zde

L-200 Morava

Morava je Jednoho z nejkrásnějších československých letadel. 

Více zde

L-610G

Historie L-610 s motory General Electric - která se ale výroby nedočkala 

Více zde

V roce 1961 se rodina přestěhovala do Luhačovic. Manželka zde nastoupila do základní školy jako učitelka a on získal zajímavé zaměstnání v tehdejším Gottwaldově jako vedoucí provozovny Výstavnictví a veletrhy. Tam uplatnil svůj výtvarný talent a schopnosti. V atelieru spolupracoval s grafiky, fotografy a uměleckými řemeslníky. Provoz výstavnictví obnášel mimo zajišťování reklamních a aranžérských prací hlavně organizování a realizaci expozic na veletrzích a výstavách po celé republice i v zahraničí. Tento nový směr jeho činnosti jej natolik pohltil, že na čas mu nahradil letadla. V této době se také seznámil se sběrateli automobilových veteránů a stal se členem Veteran car clubu v Ostravě. Účastnil se každoročních jízd veteran rallye.

Nucený odchod po roce 1968

Po roce 1968 musel odejít z místa vedoucího Výstavnictví. Dostal místo technického úředníka v Průmyslových stavbáchv Gottwaldově. Zde pracoval jako zásobovač a přípravář až do důchodu.

Jako důchodce se vrátil ke svému původnímu povolání a koníčku. Nabídl svůj talent fotografa a grafika v Letu Kunovice. Vypracovával a kreslil technické listy pro novou výrobu v Letu, chystal podklady pro propagační katalogy. Poslední letové fotografie nafotil pro podnik Aerotechnik.

Po roce 1995 koupil domek v Uherském Brodě. Sem se však přestěhoval již vážně nemocný, zemřel 12.prosince 2002

L-410UVP

Delší trup, větší rozpětí, ale paradoxně menší počet cestujících

Více zde

L-610

Největší letadlo z Kunovic, které se ale sériové výroby nedočkalo

Více zde

Zlín Trenér

Řada cvičných a akrobatických letadel z Otrokovic

Více zde

L-13 Blaník

Světoznámý větroň, nejvyráběnější letadlo z Kunovi

Více zde

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.