První Čmelák s motorem M-601

První studie zástavby motoru M-601 vznikla v Letu v roce 1976, ale už dříve, při vývoji motoru M-60, se o použití v zemědělských letounech uvažovalo. Realizace se rozběhla až v roce 1981 – a nebyla prováděna prototypovým oddělením letu, ale oddělením „technických služeb“ – což bylo oficiální označení toho, co bylo běžně známo jako „servis“.

V dubnu byly práce posvěceny VHJ Aero (což byl tehdy nadřízený orgán Letu). Od podniku Slov-Air byl dodán jeden trup, na kterém se začalo připravovat motorové lože. V Moravanu začali současně připravovat trup prodloužený o 80 cm – ten byl do Kunovic dodán ve druhé polovině července 1981. Podle některých pamětníku nebyl trup prodloužený – ale z fotek je jasné, že byl. Přiložil jsem na sebe fotky z podobných úhlů, viz dole.

Plánovaný termín vzletu by 30.9.1981 ale protože na 6.9. byl v Kunovicích naplánován Letecký den s Květy, tak bylo žádoucí to maximálně urychlit. Práce nakonec probíhaly na 3 směny a 3. září provedli zkušební piloti Františkové (Srnec a Svinka) každý po jednom letu. Letoun po záletu dostal ještě nátěr a 6.9. byl skutečně předveden na letecké dnu. A to ještě byl mezitím představen ministru všeobecného strojírenství Bahylovi. Fotogradie jsou od Vladimíra Janíka.

Z-37T OK-146

Takto nějak měl vypadat sériový Turbočmelák – publikováno v časopise Letectví+Kosmonautika u článku o prvním prototypu. Finální verze (nakonec označená Z-137T) vypadala trošku jinak.

První prototyp OK-146 ale nepředstavoval zemědělské letadlo, byl to pouze technologický vzorek zástavby motoru M-601B, nebyl například nijak řešen náhon zemědělského zařízení (a ani tam ostatně nebyla nádrže na chemikálie) stejně tak chyběl zdroj tlakového vzduchu pro pneumatický systém. Další vývoj potom převzal Moravan Otrokovice (pravděpodobně proto, že Let neměl být rušen tehdy na klíčovém programu L-610

Na začátku 90. let se letoun dostal do stavu Slováckého Aeroklubu Kunovice. Původně se značkou OK-076 (která byla, na rozdíl od původni OK-146, moravanská), později dostal OK-LXI. Do provozu se ale nedostal a jeho stopa končí v roce 1993 v Holešově. 

Čmelák na poli u Luhačovic

Dostaly se mi do rukou fotky prototypu Čmeláka někde na poli. Po delším bádání jsem to místo našel. A vyfotil jak ze vzduchu tak ze země.

Více zde

L-200 Morava

Historie jednoho z nejkrásnějších československých letadel – L-200

Více zde

Nouzové přistání na Kypru

Během přeletů do Egypta došlo i k jednomu  nouzovému přistání na Kypru – bez zranění posádky a zásadního poškození letounu

Více zde

Jak ovládat autopilota?

L-13B Bačostroj

Někomu to může připomínat jednomístného Vivata, ale není to tak, byl to nezávislý vývoj

Více zde >

JAK LÉTAT DO NĚMECKA?

Nebaví vás prohrabávat stovky stránek AIPu a hledat, co je v Německu jinak než u nás? Nebaví vás googlovat, jestli je někde na internetu ICAO mapa Německa ke stažení?

Více než 50 lekcí, naprostá většina z nich s audiovýkladem. Poslechněte si tak nejen rozdíly v rozdělení vzdušného prostoru, pravidlech létání, ale také praktické rady k provedení letu.

A doporučení na letiště vhodná pro první výcvikový nebo na výlet jako bonus.

Den s Garmin G1000

Celodenní individuální kurz glass cockpitu Garmin G1000 na simulátoru. Naučte se tento skvělý systém ovládat v klidu pod vedením instruktora a ne ve stresu za letu.

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.