První Čmelák s motorem M-601
První studie zástavby motoru M-601 vznikla v Letu v roce 1976, ale už dříve, při vývoji motoru M-60, se o použití v zemědělských letounech uvažovalo. Realizace se rozběhla až v roce 1981 – a nebyla prováděna prototypovým oddělením letu, ale oddělením „technických služeb“ – což bylo oficiální označení toho, co bylo běžně známo jako „servis“.
V dubnu byly práce posvěceny VHJ Aero (což byl tehdy nadřízený orgán Letu). Od podniku Slov-Air byl dodán jeden trup, na kterém se začalo připravovat motorové lože. V Moravanu začali současně připravovat trup prodloužený o 80 cm – ten byl do Kunovic dodán ve druhé polovině července 1981. Podle některých pamětníku nebyl trup prodloužený – ale z fotek je jasné, že byl. Přiložil jsem na sebe fotky z podobných úhlů, viz dole.
Plánovaný termín vzletu by 30.9.1981 ale protože na 6.9. byl v Kunovicích naplánován Letecký den s Květy, tak bylo žádoucí to maximálně urychlit. Práce nakonec probíhaly na 3 směny a 3. září provedli zkušební piloti Františkové (Srnec a Svinka) každý po jednom letu. Letoun po záletu dostal ještě nátěr a 6.9. byl skutečně předveden na letecké dnu. A to ještě byl mezitím představen ministru všeobecného strojírenství Bahylovi. Fotogradie jsou od Vladimíra Janíka.
Takto nějak měl vypadat sériový Turbočmelák – publikováno v časopise Letectví+Kosmonautika u článku o prvním prototypu. Finální verze (nakonec označená Z-137T) vypadala trošku jinak.
První prototyp OK-146 ale nepředstavoval zemědělské letadlo, byl to pouze technologický vzorek zástavby motoru M-601B, nebyl například nijak řešen náhon zemědělského zařízení (a ani tam ostatně nebyla nádrže na chemikálie) stejně tak chyběl zdroj tlakového vzduchu pro pneumatický systém. Další vývoj potom převzal Moravan Otrokovice (pravděpodobně proto, že Let neměl být rušen tehdy na klíčovém programu L-610)
Na začátku 90. let se letoun dostal do stavu Slováckého Aeroklubu Kunovice. Původně se značkou OK-076 (která byla, na rozdíl od původni OK-146, moravanská), později dostal OK-LXI. Do provozu se ale nedostal a jeho stopa končí v roce 1993 v Holešově.
Překližkový model Čmeláka v měřítku 1:43 dělá Wings4kidsCZ. A lze si nechat i udělat značku na přání, model je v několika variantách.
Čmelák na poli u Luhačovic
Dostaly se mi do rukou fotky prototypu Čmeláka někde na poli. Po delším bádání jsem to místo našel. A vyfotil jak ze vzduchu tak ze země.
L-200 Morava
Historie jednoho z nejkrásnějších československých letadel – L-200
Nouzové přistání na Kypru
Během přeletů do Egypta došlo i k jednomu nouzovému přistání na Kypru – bez zranění posádky a zásadního poškození letounu
L-13B Bačostroj
Někomu to může připomínat jednomístného Vivata, ale není to tak, byl to nezávislý vývoj
Orlita.net
Kontakt:
Sociální sítě: