Glass cockpit Garmin G1000

Skleněná paluba Garmin G1000 je již mnoho let synonymem skleněné paluby. Nesouhlasíte a myslíte si, že Cirrus Perspective je rozšířenější? Ale i to je, i když o tom Cirrus moc nemluví, pouze upravená G1000 – nejen základy ovládání jsou stejné. 

Na této stránce mám soustředěny (a průběžně doplňuji) různé tipy a triky, jak tyto skvělé systémy ovládat. Najít podobné stránky v angličtině není problém, ale v češtině toho fakt moc není. Odkazy na online kurzy a možnosti si koupit videa a angličtině ani neuvádím, nabídka je extrémně široká, pořád se  mění a doplňuje. Dole na stránce ale mám odkaz na můj kurz – nikoliv online, ale u simulátoru v Kunovicích. 

Zamotal jsem se do menu a nemohu se dostat zpět na stránku s mapou:

Nejste první ani poslední. Dlouze stiskněte CLR. Ať jste kde jste, dostanete se na úplně první defaultní stránku – a to je to, co vás zajímá a co chcete. Toto je univerzální rada, která se hodí když se zamotáte do zadávání a už nevíte, jestli máte znovu zmáčknout FMS knob nebo raději už ne. 

A když se pořádně podíváte, tak na některých systémech to „DFLT MAP“ máte vedle tlačítka CLR i napsané.

Musel jsem odbočit z trati a chci se na ni vrátit

To je častá situace, musel jsem se vyhnout vesnici, provozu nebo mraku. Symbol letadýlka už není na fialové čáře, ale kousek vedle. Prvním nápadem je zmáčknout Direct a začít zadávat ten bod, kam chcete letět. Ale nejjednodušší je prostě po stisknutí Direct stisknout dvakrát po sobě ENTER. On totiž ten bod, kam chcete letět tam zůstal bez ohledu na to, že už na něj neletíte. Funguje to bez ohledu na to, jestli letíte DCT nebo podle letového plánu

Zadávání frekvencí

Tento tip je zejména pro ty, kteří s G1000 začínali na něčem jiném než Cirrusu a teď létají Cirruse. Frekvence se pochopitelně dají měnit v horních rozích obrazovky jak umite, ale je zde ještě lepší možnost – stiskněte COM a potom tu frekvenci normálně naťukáte na klávesnici na středním panelu. Akorát nesmíte zapomenout stisknout ENTER. Stejně tak to funguje s kódem odpovídače.

Podobně je možné zadávat i třeba traťové body. Jenom si musíte zvyknout na klávesnici, kde jsou písmena podle abecedy. Naštěstí na novějších verzích už je to normální QWERTY klávesnice.  

 

Stručné základní informace pro lety do některých vybraných zemí:

SLOVENSKO

RAKOUSKO

NĚMECKO

Proč mi začalo šumět rádio a nechce přestat?

Stisknutím tlačítka, kterým se nastavuje hlasitost se totiž vypíná umlčovač šumu (SQ). Stává se to až překvapivě často – pokud přehazujete frekvence pomocí tlačítka nahoře a ne na klávesnici na středním panelu. Jako opravu znovu stiskněte regulaci hlasitosti. 

Kdy musím aktivovat přiblížení?

No, někdy (a často) vůbec nemusím. Rozdíl mezi „Load“ a „Activate“ je jednoduchý:

LOAD znamená, že daný approach si přidáte na konec letového plánu. A dál letíte, jak kdyby se nic nestalo

ACTIVATE ale znamená, že najednou ignorujete vše, co je před vámi v letovém plánu a letíte přímo na IAF daného přiblížení. Což se může někdy stát, určitě to ale není pravidlem.

Často se také potkáte s tím, že někteří tvrdí, že když dáte LOAD, tak potom někdy (třeba když jste před FAFem) musíte dát „activate“. To není potřeba – pokud jedete normálně podle flight planu a „sekvencujete“ nebo jste dali „DCT“ na nějaký bod z toho přiblížení, třeba IAF. G1000 bude postupně aktivovat ty legy které potřebujete, nemusí jí říkat „teď chci letět přiblížení“. 

Pokud vás vektorují, tak potom akorát musíte GPS říct, že se před ten FAF dostávate nějak jinak – na to slouží volba „Activate vectors to final“. 

Dobře je to vysvětlené v tomto článku – který se ostatně dobře i jmenuje Don’t Activate Approaches. 

Dobré video o tom, jak loadovat přiblížení. Možnost, že nikdy nezmačkněte „Activate“ tam ale nezmiňuji. Viz předchozí článek od BruceAir

 

Na tomto youtube kanále je spousta videí pro IFR létání s G1000 – ale také další videa. Zaměřeno na IFR létání, styl po americky poněkud excitovaný, ale jinak fakt dobré

 

Chcete se dozvědět víc, chcete si s G1000 v klidu na zemi pohrát? Tak potom mám tento kurz:

Individuální kurz G1000 na simulátoru

Cílem tohoto individuálního kurzu je seznámit vás s běžným používáním tak, abyste tento skvělý systém používali ku prospěchu a nepřinášel vám naopak stres typu – „jak se sakra nastavuje kód na odpovídači když tady nikde nevidím tlačítka 0-7“. To se skutečně stalo, znám pilota, co neuměl zadat kód do odpovídače a tak celé přezkoušení IR odletěl s kódem 7000. 

Další podstatnou výhodou kurzu na simulátoru je bezpečnost – nejen u VFR létání se musíme primárně dívat ven z kabiny. A to nejde moc dohromady s tím, že se učíte točit kolečky a mačkat tlačítka. Takto sedíte v klidu na zemi a můžeme se kdykoliv k čemukoliv vrátit. A při tom nebudeme rušeni tím, že musíme odpovídat na rádiu nebo se vyhýbat ostatním letadlům. 

Na internetu najdete kompletní manuály, stejně tak jsou tam určitě stovky videí právě na G1000. Nic z toho ale není v češtině  – nebo jsem to minimálně nenašel. A tak tento kurz je dobrý také pro ty, kteří angličtinou úplně nevládnou. Ale základní znalost angličtiny se hodí, bez výrazů jako altitude, airspeed nebo heading se neobejdete. G1000 totiž nelze přepnout do češtiny.

Simulátor, na kterém bude kurz probíhat je genericky G1000, ale je bez problémů použitelný také pro ty, kteří plánují létat s Cirrus Perspective. Cirrus Perspective je totiž pouze upravená G1000 i když o tom Cirrus moc nemluví. Výhodou tohoto simulátoru jsou hardwarová tlačítka a ovládací prvky velmi blízká skutečnému provedení G1000. Nejedná se o simulaci tlačítek a točítek na dotykové obrazovce jako v případě jiných simulátorů, simulátor je tak i „hmatem“ velmi blízký skutečné G1000.

Délka kurzu je přibližně 3 hodiny, koná se na letišti v Kunovicích.. Jako další krok je poté možné domluvit si létání na letadle s G1000 nebo na certifikovaném simulátoru Piper Meridian.

Termín zakoupeného kurzu je v případě potřeba po dohodě možné změnit.  

Cena kurzu zahrnuje:

  • drobné občerstvení 
  • Instruktor (já) – budu se věnovat pouze vám, nejedná se o skupinový kurz
  • pronájem simulátoru Red Bird
  • možnost konzultací později, v průběhu létání

Cena kurzu nezahrnuje:

  • přistávací poplatky LKKU v případě příletu letadlem

 Co se v kurzu naučíte a vyzkoušíte?

  •  Spuštění systému, uživatelské profily, rozdíly mezi instalacemi na různých letadlech.
  • Základná filozofie systému – stránky a podstránky, malé a velké točítko, stisknutí pro aktivací kurzoru.
  • Porovnání zobrazení na PFD a klasických kulatých přístrojích.
  • Ladění frekvencí, využití databáze pro rychle ladění.
  • Použití G1000 při místním VFR letu a letu po okruhu – doporučené nastavení.
  • Rychlé vyhledání nejbližších letišť nebo jiných bodů.
  • Základy použití GPS a radionavigace (VOR/ILS/DME) pro VFR lety.
  • Používání letového plánu pro VFR lety.
  • Vysvětlení módů autopilota a jeho používání pro VFR lety.
  • Simulovaný traťový VFR let.
  • Úvod do IFR létaní – volitelně.
  • Tipy a triky, které se na Youtube těžko hledají. Pokud tam vůbec jsou.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.