Glass cockpit Garmin G1000 – celodenní kurz na simulátoru
Skleněná paluba Garmin G1000 je dnes etalonem skleněných palub a naleznete jej v širokém spektru nejen jednomotorových letadel. Cílem tohoto individuálního jednodenního kurzu je seznámit vás s běžným používáním tak, abyste tento jinak skvělý systém používali ku prospěchu a nepřinášel vám naopak stres typu – „jak se sakra nastavuje kód na odpovídači když tady nikde nevidím tlačítka 0-7“. Protože toto už nejeden pilot během pojíždění nevymyslel.
Další podstatnou výhodou kurzu na simulátoru je bezpečnost – nejen u VFR létání se musíme primárně dívat ven z kabiny. A to nejde moc dohromady s tím, že se učíte točit kolečky a mačkat tlačitka. Takto sedíte v klidu na zemi, odvážnější u toho mohou i pít kávu – a můžeme se kdykoliv k čemukoliv vrátit a nebude rušeni detaily, jako že zrovna musíme odpovídat na rádiu nebo se vyhýbat ostatním letadlům. Kurz je koncipován záměrně jako celodenní – s přestávkami – aby bylo vědomosti vstřebávat postupně a dělat pauzy jak bude potřeba.
Na internetu najdete kompletní manuály, stejně tak jsou tam stovky videí na G1000. Nic z toho ale není v češtině (nebo jsem to minimálně nenašel) a tak tento kurz je dobrý také pro ty, kteří angličtinou úplně nevládnou. Ale základní znalost angličtiny se hodí, bez výrazů jako altitude, airspeed neho heading se neobejdete. G1000 totiž nelze přepnout do češtiny.
Simulátor, na kterém bude kurz probíhat je genericky G1000, ale je bez problémů použitelný také pro ty, kteří plánují létat Cirrus Perspective. To je totiž pouze upravená G1000 i když o tom Cirrus nikde moc nemluví. Jako další krok je možné si domluvit létání na letadle s G1000 nebo na certifikovaném simulátoru Piper Meridian. Výhodou tohoto simulátoru jsou hardwarová tlačítka a ovladací prvny – velmi blízká skutečnému provedení G1000. Nejedná se o simulaci tlačítek a točítek na dotykové obrazovce.
Kurz je možné objednat ve dvou dvou variantách – jako čistě individuální 1:1 nebo pro dvě osoby – na simulátoru se budete střídat a tak budete mít možnost se poučit i z chyb jiných, nejenom vlastních.
Co se v kurzu naučíte a vyzkoušíte?
- Spuštění systému, uživatelské profily, rozdíly mezi instalacemi na různých letadlech
- Základná filozofie systému – stránky a podstránky, malé a velké točítko, stisknutí pro aktivací kurzoru
- Porovnání zobrazení na PFD a klasických kulatých přístrojích
- Ladění frekvencí, využití databáze pro rychle ladění
- Použití G1000 při místním VFR letu a letu po okruhu – doporučené nastavení
- Rychlé vyhledání nejbližších letišť nebo jiných bodů
- Základy použití GPS a radionavigace (VOR/ILS/DME) pro VFR lety
- Používání letového plánu pro VFR lety
- Vysvětlení módů autopilota a jeho používání pro VFR lety
- Simulovaný traťový VFR let.
- IFR lety – úvod – volitelně
- Tipy a triky, které se na Youtube těžko hledají – pokud tam vůbec jsou
Cena:
1 osoba – 5 900 Kč včetně DPH
2 osoby – 7 500 Kč včetně DPH
Místo konání:
Kunovice (LKKU)
Cena zahrnuje:
- Celodenní pronájem simulátoru Redbird
- Instruktor (já 😉 )
- Drobné tištěné materiály pro domácí opakování a jako tahák do letadla
- Občerstvení
Cena nezahrnuje:
- Oběd