Prodlužování kvalifikace SEP

aktualizováno 07/2021

 

 

Celý postup je podrobně popsán v dokumentu ÚCL CAA-ZLP-165 – PRODLUŽOVÁNÍ A OBNOVA KVALIFIKACÍ PILOTŮ LETOUNŮ . Na tomto linku je verze z 1.10.2018, která je momentálně (05/2021) pořád aktuální. V zimě 2019/2020 byly nějaké drobné změny do FCL, tak předpokládám, že to v dohledné době probublá i sem – v těch konsolidovaných zněních z 06/2020 uvedených v dalším odstavci už to je zapracované .

 

 

Orientace v předpisech jako EASA Part FCL nebyla nikdy jednoduchá (změny nebyly konsolidovány do jednoho dokumentu ale vydávány v podobě „ručních oprav“ (příklad zde), AMC a GM byly publikovány separátně), ale už pár let existuje „Easy Access Rules“ soubor. Tam je jak vlastní part FCL v poslední verzi, AMC (acceptable means of complianace) tak GM (Guidance material). V srpnu 2020 vyšly nové verze, je zde například nově zaváděný Basic instrument rating:

 

 

 

 

Seznam examinátorů na stránkách ÚCL – zde. Prodloužení SEP mohou dělat ti, kteří maji křížek v prvním sloupci – tedy naprostá většina z nich.

 

 

Při prodloužení platnosti je potřeba zohlednit několik věci:

 

 

 • platnost samotného průkazu. Některé starší průkazy (ty podle JAR-FCL) měly na sobě datum do kdy je průkaz (ne kvalifikace v něm zapsané) platný. Pokud máte na titulní straně napsáno „Vydáno v souladu s Part-FCL“ tak by tam toto datum už být nemělo. Dnes již měly být všechny průkazy dle JAR-FCL převedeny.

 

 


Vlevo průkaz dle JAR-FCL, vpravo dle Part-FCL

 

 

 • Platnost zdravotního osvědčení – toto je nesouvisející dokument, jeho platnost nijak nesouvisí s pilotním průkazem. Bez platného medicalu ale nelze pochopitelně létat a nelze ani prodloužit platnost kvalifikace v pilotním průkaze.
 • Průkaz radiofonisty. Předmět dlouhých debat a různých přístupů ze strany ÚCL v různých časech. Nemá cenu to řešit a hledat kličky, prostě musí být také platný.
 • Platnost kvalifikace – viz níže

 

 

Kvalifikace SEP plati 2 roky. Její prodloužení je možné dvěma způsoby. Nejjednodušší je adminitrativní prodloužení. Přijedete za examinátorem a odejdete s prodlouženou kvalifikací. Na rozdíl od instruktorské nebo IR kvalifikace zde není požadavek na letové přezkoušení při každém druhém prodloužení. Pro toto prodloužení je nutné ale splnit obě následující podmínky

 

 

 • nálet za posledních 12 měsíců platnosti kvalifikace (jinak řečeno druhý rok) musí být minimálně 12 hodin a 12 letů.  Z toho musí být alespoň 6 hod jako PIC.

 

 

 • Let (nebo série letů) ve dvojím s FI nebo CRI o celkové délce alespoň 1 hodina během jednoho dne. Tuto podmínku lze nahradit i přezkoušením odborné způsobilosti nebo zkouškou – i na jiné třídě nebo typu letounu. Takže například let na prodloužení MEP nebo IR s examinátorem (tedy POZ) lze započíst místo letu ve dvojím na SEP. Přezkoušení na větroni ale nestačí, to není letoun.

 

 

Pokud nesplňujte obě z těchto podmínek, tak je pro prodloužení nutné absolvovat let s examinátorem, který v případě úspěchu kvalifikaci prodlouží. Tento let se oficiálně jmenuje „Přezkoušení odborné způobilosti“.

 

 

V případě, že vám kvalifikace SEP propadne (i když třeba o jeden den), tak je nutný let s examinátorem. Před tímto letem není předepsaný žádný výcvik, je to individuální. Pokud máte celkem 60 hodin a 3 roky jste neletěli, tak to nějaké rozlétání před zkouškou bude asi chtít.

 

 

Pár tipů (modelový případ, kdy máte platnost kvalifikace SEP do 31.3.2021):

 

 

 • Let ve dvojím nemá předepsaný program. Není tedy problém tento let spojit s rozlétáním po delší přestávce nebo s přeškolením na jiný typ. Ale pozor aby tento let proběhl ve druhém roce platnosti kvalifikace. Chcete-li jarní rozlétání 2020 použít na prodloužení v roce 2021, tak je nutné jarní rozlétání provést v dubnu a ne v březnu 2020. Cokoliv odlétáte před 1.4.2020 nemá na prodloužení v březnu 2021 žádný vliv.
 • Když odletíte let ve dvojím, tak si nechte od instruktora zrovna ten let podepsat na protokolu, který později použijete pro prodloužení kvalifikace s examinátorem. Formulář je zde. Najít ho na stránkách ÚCL není úplně jednoduché, jmenuje se „Formulář žádosti a zprávy PART-FCL“, cesta k němu na webu ÚCL je Personál – Pilot letounů a je v sekci „Ostatní kvalifikace“.

 

 

 

 

 • Pokud splníte podmínky na administrativní prodloužení už dříve (pro příklad nahoře odlétáte těch 12 hod/12 startů/6 hod PIC a let ve dvojím již v květnu 2020), tak lze v květnu prodloužit průkaz na 2 roky od původního datumu platnosti – tj. do 31.3.2023. Ale do náletu se bere pouze to, co jste odletěli v druhém roce platnosti, tj. od 1.4.2020).
 • Ne vždy je nutné honit se ze splněním všech podmínek pro administrativní prodloužení. Když máte examinátora po ruce, tak může být jednodušší se s ním domluvit na letu přímo než dolítávat 1:35 v sóle a hodinu s instruktorem během posledního odpoledne platnosti a potom stejně nahánět examinátora
 • Ve dvojím můžete létat i s propadnutou kvalifikace SEP. Dává to ale smysl pouze pro rozlétání před zkouškou pro obnoveni, v případě propadnuté kvalifikace SEP je stejně nutné přezkoušení s examinátorem a tak není důvod plnit hodinu ve dvojím pro admin prodloužení
 • Kvalifikace TMG bývala dřív typicky v průkaze pilota větroňů. Už několik let je ale možné ji mít v motorovém průkaze (PPL) . Pro účely prodloužení platnosti SEP je potom možné část z 12 hod zmíněných nahoře (nebo případně všechno) odlétat na TMG . Splněním požadavků na prodloužení SEP jsou splněny požadavky na prodloužení TMG a naopak. Hodina na TMG bývá obvykle lacinější než na SEP. Ale pozor, kvalifikace TMG může být zapsána pouze v jednom z průkazů – zápisem TMG do PPL tedy přijdete o TMG v plachtařském průkaze. TMG lze pochopitelně do PPL dostat nejen převodem – výcvik pro držitele SEP je 3 hod a nemusí se létat v ATO.
 • Uznávání náletu UL pro administrativní prodloužení SEP – od 2020 lze v souladu s part FCL uznávat i nálet na aerodynamicky řízených UL pro administrativní prodloužení SEP (obdobně i pro kluzáky a balóny). Na UL nelze ale provést ten hodinový let ve dvojím, hodiny UL se nadále píší do UL zápisníku a ne do „motorového“ zápisníku. Nelze je tedy třeba použít pro deklarování požadovaného náletu na kvalifikaci TOW či jinou). Další informace jsou na stránkách ÚCL.

 

 

 

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.