Prototypy a jiné zajímavosti z Otrokovic

Z-43L

Motor Lycoming (patrně původem ze Z-50L) by do draku OK-LOW zamontovaný 11.1. 1990.  Zálet proběhl 9.2.1990 ve 14:11. Motor byl demontovaný 12.12.1998, letoun s ním nalétal letoun 307 letových hodin. Letadlo patřilo Vysoké škole Dopravy a Spojov v Žilině (VŠDS, později Žilinská univerzita). Jednalo se o motor Lycoming AEIO-540-D4B5 s výrobním číslem L-13286- 48A doplněný vrtulí značky Mühlbauer. Údaje poskytl Vladimír Klein, díky. Jak je vidět z fotek, letoun neměl pořád třílistou vrtuli (která pravděpodobně též pocházela ze Z-50L). Letoun byl později přestavěn zpět na motor M-337.

OK-LOW byla vyrobena jako poslední Z-43 s výrobním číslem 0084. Po pár letech ale byla výroba Z-43 obnovena, v půlce roku 1991 byl zapsán do rejstříku letoun v.č. 0085 OK-WOB. Zajímavé je, že značku OK-WOA dostal až letounu v.č. 0090, který se v rejstříku objevil o měsíc později. 

Podrobný článek o vývoji, výrobě a provozu Z-43 mám zde

Z-143MAF

Na základě požadavku Armády České republiky byla vyvíjena modifikace Z-143MAF. Zkoušeny byly různé varianty motoru M-337 (M-337B či M-337C) a vrtulí včetně vrtule V-541 s možností reverzu. Další informace na stránkách VHU Kbely, kde je letoun momentálně uskladněn. Autorem letových fotografií je patrně Táňa Veselá. 

OK-DOS byla také původní Z-43 (v.č. 0030) ale tato OK-DOS (v.č. 0033) není přestavba, je to nový kus. Číslování Z-143 totiž začínalo znovu od začátku, nenavazovalo na Z-43. 

Z-142

O tomto nic moc nevím. Spekuluji, že se jednalo o nějaké bádání ohledně vývrtek. Směrovka je zcela evidentně víc nakolmo.

Z-43M

V druhé polovině 80. let hledal Moravan Otrokovice Z-43 na zkoušky. Svazarmovská OK-DOQ (přidělená tou dobou do Aeroklubu Žilina) byl tehdy dolétána do GO a tak byla vybrána. Svazarm údajně GO zaplatil dopředu.

 OK-DOQ byla v Moravanu přestavěna na dopředu odsouvací kabinu, avioniku Bendix-King a křídla se zapuštěnými nýty. Na fotografii (pod značkou OK-072) je vidět toto nové křídlo – žádné výrazné zvýšení letových výkonů ale podle pamětníku nenastalo. 

Po nějaké době se ale z aeroklubu začali shánět po letadle a nastal problém – najednou si Moravan uvědomil, že do letadla investoval a nechtěl jej vrátit. Po různých tahanicích ale nakonec došlo k předání letadla zpět na Slovensko a ještě v roce 2022 létalo v Aeroklub Žilina.

Děkuji Adrián Nagy za poskytnutí informací z AK Žilina. 

Podrobný článek o vývoji, výrobě a provozu Z-43 mám zde

Z-242LA

Zjednodušená, neakrobatická verze Z-242LA. Postaven jeden prototyp, OK-ANA. Poškozen při zkouškách tvrdého přistání. 

Zlín Z-400

Zlín Z-400 byl SM-92 Finist, do kterého v Otrokovicích nainstalovali pístový motor Orenda o výkonu 600 koní. Následně byly v Kunovících provedeny 3 vzlety a program byl zastaven. Samostatný článek zde.

Kubánské Z-142

Z-50LE

Pokus zvýšit rychlost otáčení podél podélné osy zkrácením křídel pro Z-50. Postaveny 2 kusy. Zkušební pilot Miroslav Srnec vzpomíná: „Byla hodne odlehcena, start na vnejsi zdroj, jen jedna baterie. Pri prvnim letu po vzletu reverze kridelek (prilis velke rohove odlehceni), chtels naklon doleva a ono to tocilo doprava 😉 Po vyreseni se pri druhem startu v 1000m pripekla teplem kapotaz motoru k motoru (odlehceno z 5 vrstev na 3) a pak uz to litalo docela dobre. Tocilo to krasne, kopace byly trochu jine, museli se delat jinak, ale slo to.“

Článek o létání s padesátkou a o tomto letadle vůbec mám zde.

 

Z-526F s motorem M-337

Ojedinělá modifikace, který byla dočasně po dvě (?) zimy připravena pro Radomíra Orlitu pro překonání rekordu v rychlosti stoupání. Pokusy úspěšné nebyly, v dalších letech se (již úspěšně) létalo na Z-526AFM a Z-50. „Kerko“ je Keramička Košice – ale jestli to skutečně sponzorovala nevím.

Havárie OK-XYK v roce 1995

Havárie při zkouškách vývrtek v roce 1995

Více zde

OK-MHC v Luhačovicích

Vývrtky s Z-326

Z-326 byla nejvyráběnější verze Trenéru a přesto jich dneska létá velice málo. Jedna z nich dočasně navštívila svou rodnou zemi a nějak se mi poštěstilo se na ní svézt a dokonce i zavrtat (úmyslně)

Více zde >

Jak ovládat autopilota?

Udávání polohy v ATZ/okolí letiště

Říkat „poloha Šardice“ nebo „5 km západně? Argumenty pro i proti

Více zde >

OK-MHC v Luhačovicích

Zlin Z-50LA

Zase další drobný letecký sen splněn, svezl jsem se na padesátce. A to dokonce na té s Lycomingem.

Více zde >

Základní a stručné informace pro VFR létání to zahraničí:

SLOVENSKO

CHORVATSKO

RAKOUSKO

NĚMECKO

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.