Vyberte stránku

L-410

16. dubna 2019 tomu bylo 50 let od záletu prvního prototypu L-410 OK-YKECílem tvůrců těchto stránek je shromažďovat písemné materiály, fotografie a další podklady o letadle, které stále nevypadá jako archaický veterán a které létá snad na všech kontinentech vyjma Antarktidy, aniž by mnohdy lidé jím cestující věděli, odkud pochází.

Stránky byly původně připraveny se spolupráci se serverem planes.cz, kde již několik let funguje sekce nazvaná Svět L-410, která v poslední době publikovala několik článků týkajících se jednotlivých L-410, případně zajímavých skupin těchto letadel. Některé z těchto článků jsou použity i na stránkách, které právě čtete (a předpokládáme paralelní publikování i nadále), ale zde jsou dále aktualizovány a je rozšířena i fotogalerie. Na serveru planes.cz dále naleznete i seznam všech vyrobených L-410.  Fotogalerie na serveru L410.cz je věnována zejména starším fotografiím a je dále strukturována – dle základních modifikací a také jednotlivých zajímavých letadel.

Historie letounu L-610 sem na první pohled nepatří,  L-610 má však podobnou koncepci a je jakýmsi pokračováním L-410. Projekt vznikl ve stejných místech a pracovali na něm zčásti i stejní lidé, rozhodli jsme se proto tomuto, byť neúspěšnému typu, rovněž věnovat místo na těchto stránkách.

Věříme, že se mezi návštěvníky těchto stránek najdou i tací, kteří budou mít fotografie, či jiné zajímavosti kolem L-410, případně L-610 a budou ochotni se o to podělit s ostatními. Netrváme na vysokých technických i kompozičních parametrech fotografií (jako servery publikující letecké fotografie) a tak vaše fotografie  (či jiné materiály) mohou být uveřejněny, budou-li mít dostatečnou vypovídací hodnotu v rámci tématu, který je vyjádřen adresou našich stránek. Materiály zasílejte na adresu uvedenou níže.

V roce 2019 jsem stránky L-410 integroval do orlita.net.

2009-2021, L410.cz tým